Uprawa storczyków może być sporym wyzwaniem. Ale ten przewodnik sprawi, że będzie to pestka

Storczyki to bardzo piękne kwiaty na pierwszy rzut oka. Mogą mieć jednak jedną wadę. Nie każdy potrafi je wyhodować. Wystarczy zastosować prostą sztuczkę. Po nim znów będą idealne. Warto nie tylko znać tę sztuczkę, ponieważ dzięki niej uprawa storczyków zakończy się sukcesem. Dobrze jest również wiedzieć, kiedy więdną i gniją i trzeba przywrócić im zdrowie i piękno. Jest to również możliwe. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Z pewnością nie jest to skomplikowane.

Potrzebują słońca, ale nie bezpośredniego.

Uprawa storczyków nie jest łatwa, ponieważ trzeba wiedzieć, że rośliny te potrzebują dużo słońca, ale jednocześnie nie może to być bezpośrednie światło słoneczne. To może je spalić. Właściwą rzeczą jest umieszczenie kwiatu w miejscu, w którym ma wystarczająco dużo światła, ale jednocześnie nie zostanie spalony przez bezpośrednie światło słoneczne.

Storczyki lubią wilgoć, ale nie nadmierną.

Uprawa storczyków może stanowić problem, nawet jeśli nie wiesz, jak je podlewać. Ze względu na to, skąd pochodzą, preferują bardziej wilgotne środowisko. Nie lubią jednak być nadmiernie podlewane. Jeśli będziesz podlewać je zbyt często, roślina najpierw zgnije, a następnie wyschnie. Dzieje się tak, ponieważ woda w podłożu uniemożliwia dotarcie tlenu do korzeni. Jeśli kwiat go nie ma, najpierw korzenie obumrą, a następnie poszczególne liście zaczną żółknąć. Dlatego lepiej jest podlewać mniej i od czasu do czasu stosować zraszanie, aby zapewnić roślinie wilgoć.

Jaka jest pierwsza pomoc, jeśli uprawa orchidei nie idzie dobrze?

Jeśli przeczytałeś powyższe porady zbyt późno, nie rozpaczaj i zdecydowanie nie wyrzucaj rośliny. Nadal istnieje sposób, aby ją uratować. Najpierw ostrożnie wyjmij ją z doniczki i postaraj się jak najbardziej oczyścić korzenie z ziemi. Najpierw strząśnij brud i spróbuj zmyć pozostały brud lekkim strumieniem wody, być może pod prysznicem. Następnie weź nożyczki i odetnij końce systemu korzeniowego. Będzie to miało taki sam efekt, jak przycinanie drzew i krzewów.

Następnie dokładnie wyczyść istniejącą doniczkę lub weź nową. Będziesz także potrzebował specjalnego podłoża, które zostało zaprojektowane specjalnie do uprawy storczyków. Pamiętaj, że musi być ono przewiewne. Dlatego przesiej je przed użyciem, aby się nie udusiło. Teraz weź doniczkę, wlej około 3 cm wody na dno i wypełnij ją do połowy podłożem.

Teraz ostrożnie umieść orchideę w podłożu i wypełnij doniczkę pozostałą ziemią. Ważne jest, aby upewnić się, że dolna część podłoża jest wilgotna, a górna sucha. Następnie umieść orchideę w wybranym miejscu, tak aby miała dużo światła, ale nie bezpośredniego.

Następnie należy zwrócić uwagę na jego właściwą pielęgnację. Jeśli jest lato, podlewaj go codziennie. Nie od góry, ale umieść spodek pod doniczką i napełnij go wodą. Ponownie uzyskasz pożądany rozkład wilgoci, która przylgnie do dna. Jeśli jest sezon zimowy, podlewanie kwiatu co 7-10 dni jest w pełni wystarczające. Już po kilku pierwszych dniach po przesadzeniu zobaczysz, jak liście stają się zielone, a roślina wraca do życia. Będziesz wiedział, że prawidłowo wyhodowałeś swoją orchideę, gdy zaczną pojawiać się pierwsze kwiaty. To właśnie jest najpiękniejsze w tej roślinie.

Scroll to Top