Upiecz domowy chleb. W porównaniu do chleba kupionego w sklepie, nie ma on etykiet, smakuje lepiej i jest trwalszy.

Kupowanie chleba w sklepie jest ryzykowne. Dlaczego? Jego jakość zazwyczaj nie jest zbyt dobra. O wiele lepiej jest spróbować domowego chleba. Jak go zrobić? Pokażemy ci. Kiedy już spróbujesz, nigdy nie kupisz tego sprzedawanego i przekonasz się, że ma wiele wad. Bardzo często nie przetrwa nawet pół dnia i będzie twardy jak but. Innym problemem może być to, że w procesie produkcji używają eterów i innych niepożądanych substancji. Nie należy również zapominać o cięciu kosztów związanym z produkcją na dużą skalę, co będzie miało negatywny wpływ na smak chleba. Są to wszystkie powody, dla których warto skupić się na chlebie domowej roboty.

Jakich składników potrzebujesz?

Nie da się tego zrobić bez odpowiednich składników. Jeśli cokolwiek Cię zaskoczy, to fakt, że są ich tylko 4. Tak prosty jest domowy chleb. Co więcej, docenisz fakt, że jego przygotowanie kosztuje zaledwie kilka groszy. Wystarczy mieć:

1 kilogram mąki
5 dkg drożdży
1 łyżkę soli
1 łyżeczka cukru
letnią wodę

Chleb na zakwasie to podstawa

Domowy chleb przygotowujemy od podstaw. Pierwszą rzeczą, jakiej potrzebujemy, jest odrobina letniej wody, do której dodajemy cukier, a następnie drożdże. Jest to podstawa do zrobienia chleba na zakwasie. Wyrośnie on po kilkudziesięciu minutach w cieple. Miskę można postawić na kuchence, na oknie lub w piekarniku, który nagrzewamy do około 50 stopni Celsjusza. Gdy zakwas wyrośnie, możesz przejść dalej.

Przygotowanie twardego ciasta

Gdy zakwas wyrośnie, możesz rozpocząć przygotowywanie ciasta. Przesiej mąkę, wymieszaj ją z solą i dodaj do zakwasu. W zależności od konsystencji, dodaj więcej wody, aby uzyskać twarde, spójne i nadające się do pracy ciasto. Możesz przygotować je ręcznie lub ułatwić sobie zadanie, używając robota kuchennego. Gdy ciasto będzie gotowe, odstaw je do ponownego wyrośnięcia. Ponownie w ciepłym miejscu i ponownie przez kilkadziesiąt minut, aż prawie podwoi swoją objętość.

Przygotowanie bochenków i pieczenie

Teraz wszystko, co pozostało do zrobienia. Uformuj swój domowy chleb w bochenek i umieść go na blasze do pieczenia pokrytej papierem do pieczenia, aby zapobiec brązowieniu. Weź nóż i wykonaj kilka nacięć na wierzchu, które są zarówno estetyczne, jak i praktyczne, ponieważ zapobiegają niepożądanemu pękaniu. Następnie po prostu włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Czas pieczenia jest indywidualny i zależy od wielkości bochenka. Dobrym wskaźnikiem jest stan skórki. Gdy będziesz zadowolony z koloru, możesz go wyjąć i pozostawić w temperaturze pokojowej do ostygnięcia. Następnie weź nóż, pokrój i spróbuj. Czy zgadzasz się, że domowy chleb jest nieporównywalny z chlebem kupionym w sklepie?

Scroll to Top