Taką sałatkę w tym roku podam na Boże Narodzenie. Jest lepsza niż tradycyjna jarzynowa

Sałatka jarzynowa to obowiązkowy składnik wigilijnegoi i świątecznego stołu. Można jednak zrobić ją w odrobinę mniej tradycyjny, a przy tym bardziej spekatakularny sposób. Ten przepis pokazuje jak.

Sałatka jarzynowa trochę inaczej

Gotowane warzywa, jajko i odrobina majonezu – to sprawdzony sposób na dodatek do świątecznych dań głównych. Uważana za częstą przyczynę przejedzenia, podawana z umiarem jest niezwykle zdrowa dzięki przewadze warzyw.

Dlatego w tym roku stawiam na nową wersję tej sałatki. Interesujący przepis  znalazłem na youtube’owym kanale Sprint Cooking, z którego pochodzą zdjęcia w tym przepisie. Od zwykłej jarzynowej różni się dodatkiem tuńczyka, który podkręca cały przepis.

Zrzut ekranu 2023-12-21 o 18.33.47.png

Warstwowa sałatka jarzynowa z tuńczykiem – składniki

Można powiedzieć, że do zalet tej sałatki należy… przejrzystość. Kiedy danie ułożone jest w ten sposób, każdy wie, co je. Do tego nakładanie tej sałatki wygląda zupełnie inaczej – niemal jakbyśmy podawali tort.

Składniki

  • Mała puszka tuńczyka (150-200 g)
  • 3 ugotowane marchewki
  • 2 duże ziemniaki ugotowane w całości
  • 4 jajka na twardo
  • Mały pęczek koperku
  • 100-120 g majonezu
  • Przyprawy: pieprz, sól, cukier, sok z cytryny

Sałatka jarzynowa z tuńczykiem – przygotowanie

Na płaskim talerzu układamy tortownicę bez spodu.

Cebulę kroimy drobno, zasypujemy w miseczce solą i cukrem, zalewamy sokiem z cytryny, a następnie wrzątkiem tak, by przykrył kostkę. Odstawiamy.

Ziemniaki obieramy, ścieramy na tarce o grubych oczkach i wykładamy nimi tortownicę, dociskając lekko. Doprawiamy solą i pieprzem. Smarujemy dwiema-trzema łyżkami majonezu.

Kolejną warstwę układamy z rozdrobnionego tuńczyka i również dociskamy lekko. Następną warstwą jest cebula odcedzona po sparzeniu.

Na cebulę układamy warstwę posiekanego koperku, a kolejną warstwą jest starta na tarce gotowana marchew. Możemy tu ułożyć kolejną warstwę majonezu lub użyć jogurtu dla zmniejszenia ilości kalorii.

Jajka ugotowane na twardo rozdzielamy na białka i żółtka. Te pierwsze ścieramy na tarce o grubych oczkach i układamy jako kolejną warstwę sałatki. Dobrze ugotowane żółtka ścieramy na wierzch na drobnych oczkach tarki, żeby dopełniły naszej sałatki.

Przepis na tradycyjną postać sałatki jarzynowej podał niedawno Tomasz Strzelczyk.

Zrzut ekranu 2023-12-21 o 18.34.01.png
Scroll to Top