Spróbuj odpowiedzieć, kto pierwszy przejedzie przez to skrzyżowanie. Czy będziesz jak 90% kierowców, którzy się pomylą?

Ci, którzy mieli prawo jazdy, nie tylko musieli jeździć, ale także zdawać testy. Niestety faktem jest, że polegały one głównie na uczeniu się modelowych sytuacji, a w prawdziwym ruchu drogowym wielu kierowców ma duże problemy. Dowodem na to jest ten test, w którym aż 90 procent kierowców otrzymuje błędną odpowiedź. A przecież chodzi o to, kto ma pierwszeństwo. Sytuacja drogowa, która, jeśli zostanie oceniona nieprawidłowo, może mieć śmiertelne konsekwencje.

Szkoła jazdy staje się coraz łatwiejsza

Dawno minęły czasy wypełniania papierowych testów, kiedy można było je kopiować i kiedy można było uzyskać ściągawki. Pojawienie się komputerów wyeliminowało to. Nie oznacza to jednak, że testy stały się trudniejsze. Wydaje się raczej, że wszystko jest znacznie prostsze, bo zarówno z pytaniami, jak i rozwiązywaniem zadań może poradzić sobie kompletny laik. I tak to właśnie wygląda. Niestety, na naszych drogach.

Teoria różni się od praktyki

Należy również dodać, że dla wielu kierowców teoria i praktyka bardzo się różnią. Ma to głównie na celu podkreślenie faktu, że podczas gdy na papierze wielu kierowców otrzymuje prawidłowy projekt skrzyżowania, na drodze jest on błędny. Wynika to z faktu, że w samochodzie są sekundy na podjęcie decyzji. Są też inne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, gdy masz przed sobą skrzyżowanie, masz maksymalny spokój ducha i nie ma ryzyka, że coś pójdzie nie tak. Chociaż nawet to nie jest do końca prawdą, ponieważ ludzie również popełniają błędy. A jest ich niemało. Na tym zdjęciu, na tym skrzyżowaniu, 90 procent kierowców odpowiedziało źle. Miejmy nadzieję, że nie zobaczymy ich na drogach.

Spójrz na skrzyżowanie i odpowiedz

Myślisz, że dobrze znasz zasady ruchu drogowego i potrafisz dobrze odpowiedzieć na pytanie? W takim razie spróbuj. Spójrz na obrazek i spróbuj odpowiedzieć, jaka będzie kolejność pojazdów przejeżdżających przez skrzyżowanie. To łatwe, ponieważ są tylko dwa z nich. Musisz więc tylko określić, czy najpierw przejedzie samochód jadący prosto, czy autobus skręcający jako pierwszy.

Co odpowiada większość ludzi?

Masz rozwiązane skrzyżowanie i masz odpowiedź? Przyjrzyjmy się więc odpowiedziom większości ludzi. Mówią, że autobus jedzie pierwszy. Rozumowanie jest tutaj całkiem jasne. Jest na głównej drodze i planuje jechać w kierunku, w którym biegnie główna droga. Jeśli myślisz tak samo, musimy powiedzieć, że jesteś wśród 90 procent kierowców, którzy odpowiedzieli na to pytanie nieprawidłowo. W rzeczywistości tak nie jest, ponieważ autobus jedzie jako drugi. Jak to możliwe, skoro jedzie główną drogą?

Dlaczego samochód osobowy jedzie pierwszy?

Albo nie uważałeś w szkole jazdy, albo przeoczyłeś jedną ważną rzecz na zdjęciu. Pod znakiem znajduje się sygnalizacja świetlna. Jeśli działa, zastępuje wszystko inne. Wystarczy spojrzeć na sygnalizację świetlną, tak jakby na skrzyżowaniu nie było żadnego innego znaku. To jest powód, dla którego samochód przejeżdża pierwszy. Ma zielone światło i jedzie prosto. Oznacza to, że ma prawo przejechać przez skrzyżowanie jako pierwszy. Autobus najprawdopodobniej również ma zielone światło. Ale ponieważ skręca, musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym prosto. To czerwony samochód, więc z oczywistych powodów jedzie jako drugi. Mówiąc dokładniej, może on wjechać na skrzyżowanie, ale musi ustąpić pierwszeństwa samochodowi osobowemu przed wykonaniem manewru skrętu.

Takich skrzyżowań jest niewiele

Martwisz się, że źle odpowiedziałeś i jesteś niebezpiecznym kierowcą, który może powodować wypadki? Pozwól, że Cię uspokoimy. W rzeczywistości nie ma wielu takich skrzyżowań. W większości przypadków korzystanie z sygnalizacji świetlnej jest podobne do korzystania ze znaków drogowych. Gdy główna droga prowadzi do zakrętu, często stosuje się sygnalizację świetlną ze strzałkami dla lepszej orientacji.

Scroll to Top