Pleśń, brud i nieprzyjemny zapach to już przeszłość. Jak sprawić, by moja pralka czyściła się sama?

Trudno dziś znaleźć gospodarstwo domowe, które nie korzysta z pralki. W wielu domach to urządzenie jest czymś oczywistym. Trzeba jednak przyznać, że nie każdy dba o swoją pralkę. Nie mówimy tu tylko o możliwości osadzania się kamienia, ale także o zagrożeniach takich jak brud, nieprzyjemny zapach czy pleśń. Jak to wszystko wyeliminować? Proste porady sprawią, że Twoja pralka dosłownie wyczyści się sama.

Wystarczy przygotować specjalne rozwiązanie

Jak sprawić, by pralka czyściła się skutecznie? To proste. Nie ma potrzeby kupowania drogich środków czyszczących, tak samo jak nie ma potrzeby kupowania drogich produktów. Najlepsze jest rozwiązanie wykonane z kilku rzeczy, które można dziś dostać w domu, w drogerii i w sklepie spożywczym. Co to jest? Wystarczy mieć:

1 kilogram sody krystalizowanej
1 litr octu
4 litry wody
Nic więcej nie jest potrzebne. Połączenie tych składników wystarczy, aby pralka czyściła się łatwo i bardzo skutecznie.

Jak wdrożyć mieszankę czyszczącą?

To proste. Najpierw należy rozpuścić sodę krystaliczną w 4 litrach wody. Może to być trudniejsze, dlatego zaleca się podgrzanie wody. To właśnie wyższa temperatura pomoże ją rozpuścić. Gdy to nastąpi, wystarczy wlać tę mieszaninę do pralki. Nie do pojemnika na proszek, ale bezpośrednio do bębna pralki. Na razie odstaw ocet na bok. Następnie zamknij bęben i uruchom jeden z klasycznych programów, który oferuje najwyższą temperaturę prania. Dla niektórych może to być nawet 95 stopni. Minimalna temperatura powinna wynosić co najmniej 60 stopni, co w dzisiejszych czasach może zrobić prawie każda pralka.

Co dzieje się w pralce?

Soda krystaliczna jest wyjątkowa, ponieważ może bardzo skutecznie rozpuszczać różne zanieczyszczenia, bez obawy o uszkodzenie pralki i jej części. Jeśli przyjrzymy się bliżej temu, co dzieje się w danym cyklu prania, klasyczny brud może zostać rozpuszczony, ale ludzkie włosy, kłaczki i kawałki tkanin oraz wszystko inne, co nie powinno znajdować się w pralce, również zostanie rozpuszczone.

Używaj również octu

Po zakończeniu cyklu prania możesz być pewien, że w pralce nie znajdziesz już żadnych stałych zabrudzeń. Teraz nadszedł czas na ostateczną dezynfekcję, a także na wyeliminowanie osadów kamienia. Tutaj pojawia się ocet. Wlewa się go już do pojemnika na proszek w klasyczny sposób, w całej objętości. Program jest taki sam jak w poprzednim przypadku. Również klasyczny i z możliwością zastosowania najwyższej możliwej temperatury podczas prania.

Co może zrobić ocet?

Przede wszystkim może łatwo i szybko rozpuścić kamień. Zwłaszcza na elemencie grzejnym, ale także w innych miejscach, w których może się on gromadzić. Ocet posłuży również jako bardzo dobry środek dezynfekujący, a Twoja pralka będzie wolna od bakterii, pleśni i niepożądanych substancji, które nie mają w niej miejsca. Oczywiście podczas procesu prania, powstałe namaczanie na pusto usunie ocet, więc nie musisz się również martwić o jego zapach.

Wszystko inne również roztworem octu i wody

Jeśli chcesz, aby pralka była tak czysta, jak to tylko możliwe, użyj roztworu octu i wody do wszystkiego innego. Namocz w nim szmatkę i dokładnie umyj wewnętrzną szklaną część, ale także gumową uszczelkę dookoła.

Następnie umieść pojemnik na proszek w tej mieszaninie. On również czasami się brudzi i jest siedliskiem pleśni i bakterii. Wystarczy namoczyć go przez kilkadziesiąt minut, a następnie wytrzeć i mieć pewność, że znów będzie jak nowy.

Soda oczyszczona jako zwykły pomocnik

Twoja pralka jest idealnie czysta. A jak sprawić, by tak pozostało? Wystarczy raz użyć sody oczyszczonej. Ma ona działanie zmiękczające wodę, dzięki czemu nie tworzy się kamień. Jest to również wyjątkowa substancja, która pomaga wybielić białe pranie i nadać kolorowym praniom bardziej żywy odcień. Regularna pielęgnacja pralki nigdy nie była łatwiejsza, jeśli wiesz dokładnie i dobrze, jak to zrobić.

Scroll to Top