Aller au contenu
Accueil » Placki ziemniaczane – nawet nadziewane mięsem! Będziesz potem lizać wszystkie dziesięć palców!

Placki ziemniaczane – nawet nadziewane mięsem! Będziesz potem lizać wszystkie dziesięć palców!

    Czy kiedykolwiek próbowałeś pączka z mięsem? Jeśli nie, to nie wiesz, co tracisz! Spróbuj i odkryj ten genialny smak!

    Składniki

    50 dkg ziemniaków,
    1 żółtko,
    2 dkg tłuszczu,
    12 dkg mąki,
    1/2 dkg soli.
    Do nadzienia 15 dkg wędzonki, łyżka kwaśnej śmietany.
    Do smażenia 3 dl oleju lub 20 dkg tłuszczu.

    Przygotowanie

    Ugotowane ziemniaki odsączyć ze skórki, obrać i rozgnieść w maszynce do ziemniaków. Umieścić w misce, dodać mąkę, sól, tłuszcz i żółtka i zagnieść. Na posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto na grubość palca (posypać mąką stolnicę i powierzchnię ciasta podczas rozciągania, aby zapobiec przyklejaniu się ciasta do stolnicy lub wałka do ciasta). Nakłuć ciasto małą foremką do pączków zanurzoną w mące. Na środku połowy nakłutych krążków ciasta ułożyć niewielki kawałek wędzonego mięsa wymieszanego ze śmietaną i posmarować białkiem jajka. Położyć niewypełniony krążek na wierzchu, lekko docisnąć i ponownie nakłuć. Rozgrzać tłuszcz na patelni, usmażyć pączki na gorącym tłuszczu, ułożyć na papierowej serwetce, posypać odrobiną startego sera i ułożyć na blasze do pieczenia.
    Na wierzch dodać sos pomidorowy. Bardzo dobre do szpinaku, szczawiu, gulaszu marchewkowego zamiast mięsa.

    Można też zrobić pączki z nadzieniem, obtaczając je w roztrzepanym jajku i bułce tartej (2 jajka, 8-10 dkg bułki tartej).

    Można też zrobić je bez nadzienia, nakłuwając krążki widelcem przed pieczeniem. Potrząsaj patelnią podczas pieczenia, aby krążki ładnie wyrosły.

    Ciasto można również wyrobić dodając 2 dkg drożdży rozpuszczonych w łyżce letniego mleka. W tym przypadku do wyrobu używa się 15 dkg mąki. Ciasto przykrywa się i odstawia na pół godziny, po pół godzinie również piecze się krążki.