Pamiętasz smak chleba z czasów socjalizmu? Dlaczego chleb, który znamy dzisiaj, nie może się do niego nawet zbliżyć? Oto odpowiedź!

Chleb to standardowa pozycja na liście zakupów. Większość z nas trzyma go w swoim chlebaku w domu i trudno wyobrazić sobie bez niego życie – czym smarowalibyśmy masło lub smalec, albo z czym jedlibyśmy racuchy cebulowe?

Dzisiejszy chleb, który wszyscy znamy, nie może nawet zbliżyć się do konkurowania z chlebem, który niektórzy z was mogli jeść w czasach socjalizmu. W tamtych czasach chleb był zupełnie inną bestią, co każdy, kto mógł go skosztować i porównać z chlebem, który kupujemy dziś w sklepach, potwierdziłby bez zastanowienia.

Dlaczego dzisiejszy chleb smakuje tak inaczej?

Ci, którzy nie mają porównania, nie potrafią odpowiedzieć. Z kolei ci, którzy mogą porównać, mogą natychmiast odpowiedzieć, że w dzisiejszych czasach wszystko jest strasznie oszukane. I wiesz co? Nie byłby daleki od prawdy ze swoją opinią!

Rzeczywistość jest taka, że podczas gdy chleb w czasach socjalizmu przechodził przez naprawdę długi proces produkcyjny, który zajmował nawet 7 godzin, dzisiejsze bochenki są wytwarzane w mniej niż połowę tego czasu, około 3 godzin. A to naprawdę duża różnica, która znajduje odzwierciedlenie zarówno w smaku, jak i jakości.

Czym to się różni?

W czasach socjalizmu chleb wypiekano najpierw ugniatając zaczyn, z którego następnie wyrabiano ciasto. Ciasto pozostawiano do fermentacji na 4 godziny. Po upływie tego czasu dodawano do niego pozostałe składniki i znów czekano kolejne 1,5 godziny na proces fermentacji. Dopiero wtedy chleb trafiał do pieca.

Obecnie jest inaczej, producenci nie marnują czasu i wypiekają chleb w około 3 godziny, co jest znacznie krótszym czasem niż oryginalna procedura.

Rodzaj pieca również wpływa na jakość

Na jakość, smak i aromat chleba wpływa również rodzaj pieca, w którym jest pieczony. W przeszłości chleb był pieczony w piecu gazowym, gdzie było oczywiste, że chleb zachowa miękką skórkę, a miękisz będzie drobno porowaty. Obecnie chleb piecze się w piekarnikach elektrycznych, co skutkuje nieprzyjemnie suchą skórką, która często jest twarda.

Scroll to Top