Oto dziesięć objawów, które pozwolą stwierdzić, czy masz początki choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera występuje najczęściej u osób w wieku powyżej 55 lat i może być najgorszą chorobą, jaka kiedykolwiek dotknęła ludzi. Choroba nie jest wybiórcza i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Na szczęście choroba nie pojawia się z dnia na dzień, początkowo objawiając się kilkoma subtelnymi symptomami. Jeśli często zapominasz, możesz obawiać się, że to początek. Ale nie martw się, istnieje wiele innych objawów choroby Alzheimera. Chociaż choroba ta nie jest uleczalna, im wcześniej zostanie wykryta, tym szybciej będzie można zapewnić sobie najlepszą opiekę i zmaksymalizować jakość życia.

Nieuleczalna choroba

Według najnowszych statystyk, choroba Alzheimera jest najczęstszą formą demencji, poważnym zaburzeniem mózgu, które wpływa na codzienne życie. Najczęściej objawia się utratą pamięci i zmianami poznawczymi. Jednak nie każda utrata pamięci jest spowodowana chorobą Alzheimera. Mniej więcej tylko jedna osoba w wieku powyżej 65 lat i ponad połowa osób w wieku powyżej 85 lat faktycznie cierpi na chorobę Alzheimera. Obecnie na całym świecie cierpi na nią 26 milionów osób.

Choroba postępuje powoli, ale pewnie

Objawy pojawiają się bardzo powoli i stopniowo się pogarszają, od łagodnego zapominania do rozległego uszkodzenia mózgu. Zmiany chemiczne i strukturalne w mózgu powoli niszczą zdolność tworzenia, zapamiętywania, uczenia się i rozumowania, a relacje z innymi również zostają zapomniane. W miarę obumierania krytycznych komórek dochodzi do drastycznej utraty osobowości i niewydolności układów organizmu.

Najczęstsze czynniki ryzyka

Najważniejszymi czynnikami ryzyka choroby Alzheimera są oczywiście wiek, historia rodzinna i genetyka. Istnieją jednak inne czynniki ryzyka, na które można mieć wpływ. Obejmują one utrzymanie zdrowego serca i unikanie wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy i wysokiego poziomu cholesterolu. Należy kontrolować swoją wagę, unikać tytoniu i nadmiernej ilości alkoholu, utrzymywać kontakty towarzyskie oraz ćwiczyć ciało i umysł.

Najczęstsze objawy

Objawy choroby Alzheimera są zwykle łagodne, ale z czasem pogarszają się i zaczynają zakłócać codzienne życie. Początek choroby jest inny u każdej osoby. Najczęstszym objawem są sporadyczne zaniki pamięci. Osoby cierpiące na tę chorobę mają trudności z zapamiętywaniem ostatnich wydarzeń, a także z wyszukiwaniem nowych informacji. Dzieje się tak, ponieważ choroba Alzheimera atakuje część mózgu zwaną hipokampem, która odgrywa kluczową rolę w codziennej pamięci. Pamięć długotrwała zwykle nie jest zaburzona we wczesnych stadiach choroby.

Niemiec, który ukrywa przedmioty…

Ale w miarę upływu czasu stan się pogarsza. Osoba gubi rzeczy, z którymi pracuje, umieszcza je tam, gdzie nie należą. W rozmowie często szuka słów i zapomina imion. Zapomina o niedawnych rozmowach, gubi się na ścieżce, którą szedł tysiące razy. Zapomina o ważnych spotkaniach, rocznicach itp.

Nie ignoruj tych objawów.

Jeśli cierpisz na chorobę Alzheimera i jesteś na samym początku choroby, prawdopodobnie doświadczysz kombinacji tych znaków ostrzegawczych:

Brak energii i zmęczenie.
Utrata pamięci.
Nagłe zmiany nastroju.
Ciągła złość i frustracja.
Powolne reagowanie na nowe sytuacje.
Masz trudności z uczeniem się nowych rzeczy.
Straciłeś zdolność rozumienia pewnych rzeczy.
Lubisz spędzać czas sam ze sobą.
Masz trudności z komunikowaniem się z innymi.
Wykonywanie codziennych czynności staje się coraz wolniejsze.

Scroll to Top