Nie znajdziesz tych wypieków na sklepowych półkach. Musisz upiec cygański chleb w domu

Na półkach można znaleźć tylko klasyczne wersje wypieków. Ale co z takim cygańskim chlebem? Niestety, nie jest on tutaj dostępny. Więc upiecz go! To prawdziwy przysmak, który pokochasz. Nie mamy pojęcia, dlaczego nie ma go na półkach. Być może ze względu na jego nazwę. Z pewnością szkoda pozbawiać się takiego przysmaku. Jeśli jeszcze go nie próbowałeś, najwyższy czas to zrobić. Przekonasz się, że pokochasz zarówno smak, jak i łatwość przygotowania. Między innymi dlatego, że potrzebujesz tylko 4 składników.

Czego potrzebujesz do chleba cygańskiego?

Tylko 4 składniki, co wyraźnie pokazuje prostotę przepisu i to, że nie musisz się nawet martwić o skomplikowane przygotowanie. Bez czego nie można się obejść?

2,5 dcl letniej wody
1 torebka drożdży
1 kg mąki
1 łyżeczka soli

Nie twórz zakwasu. Zacznij od razu z ciastem

Wyjątkową rzeczą w tej metodzie jest to, że nie trzeba zaczynać od klasycznego zakwasu, jak to zwykle bywa w przypadku wielu przepisów. To tylko pokazuje, jak prosty jest cygański chleb. Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać składniki i przygotować ciasto. Można ugniatać je rękoma lub użyć robota kuchennego o dużej mocy. Gdy ciasto uzyska pożądaną konsystencję, należy pozwolić mu odpocząć. Powinno znajdować się w ciepłym miejscu, gdzie pozostawimy je na około 30-40 minut. W tym czasie ciasto wyrośnie, co jest ważną procedurą technologiczną, której należy przestrzegać.

Umieść małe bochenki na blasze do pieczenia

Chleb cygański charakteryzuje się tym, że jest pieczony w małych bochenkach. Nie w jednym dużym bochenku, jak większość z nas jest przyzwyczajona do tradycyjnego chleba. Z wyrośniętego ciasta uformuj około 6-8 bochenków tej samej wielkości i umieść je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wyeliminuje to przywieranie i przypalanie. Powinny to być raczej cieńsze naleśniki niż tradycyjne bochenki, które można zobaczyć na sklepowej ladzie.

Pieczenie z niespodzianką

Metoda pieczenia jest również wyjątkowa. Piekarnik należy rozgrzać do wysokiej temperatury 240 stopni Celsjusza. Gdy ta zostanie osiągnięta, umieść blachę z bochenkami w piekarniku. Piec przez około 10 minut. Następnie otwórz piekarnik i odwróć każdy bochenek. Piecz je w ten sposób przez kolejne 10 minut. Po tym czasie bochenki są gotowe, więc wyjmij je z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia w temperaturze pokojowej. Nie tylko będziesz pod wrażeniem ich kształtu i ciekawego koloru po upieczeniu. Kiedy ich spróbujesz, nie będziesz chciał jeść żadnego innego chleba. Przekonaj się sam.

Scroll to Top