Nie tylko moja matka, ale i babcia. Jak może zmienić się życie wielu rodzin?

Co się dzieje, gdy matka staje się babcią? Często może to również zakłócić relacje rodzinne. Jak zachować się w takiej sytuacji? Warto się temu przyjrzeć. Bo jasne jest, że może to nie być łatwa sytuacja dla żadnej kobiety. Całe życie były matkami i nagle przychodzi czas, gdy stają się również babciami. Wiele kobiet może nawet popaść w depresję i powiedzieć sobie, że są już stare. Jednak w większości przypadków tak nie jest i większość z nich z niecierpliwością czeka na wnuka. Ale to nie tylko radość. Wejście w świat babć może mieć też swoje negatywne strony.

Wciąż jest matką

Kiedy rodzi się małe dziecko, oznacza to wyraźną zmianę w hierarchii kobiet w rodzinie. Dziecko jest dzieckiem, jego rodzic jest mamą, a pierwotna matka swojej córki staje się babcią. Nie oznacza to jednak, że nie należy myśleć o pierwotnych relacjach. To znaczy, że babcia jest również matką, a rodzic nadal jest jej córką. Oznacza to, że nawet w dorosłym życiu rodzice mogą służyć radą swoim dzieciom. I nie ma znaczenia, czy mają 10 czy 30 lat.

Babcie nie są pokojówkami

Kiedy kobieta zostaje babcią, dla wielu jej córek jest to sygnał, że stają się tą, która zawsze będzie pomagać. Kto opiekuje się dzieckiem w razie potrzeby, kto robi zakupy, kto gotuje lub kto sprząta dom. Ale tak nie jest. Nadal są kobietami, które mogą mieć swoje hobby, swoje zainteresowania i swoje życie. Tak, chętnie pomagają w opiece nad wnukiem lub wnuczką, ale jednocześnie nie są pokojówkami. Moment, w którym są dosłownie wykorzystywane, może poważnie zakłócić dobre relacje w rodzinie. Myślisz o babciach jako o kimś, kto może, a nie musi pomóc.

Ich rady nie zawsze są potrzebne.

Może również wystąpić odwrotna skrajność. Babcie zawsze starają się w jakiś sposób pomóc, co eskaluje do stanu robienia wszystkiego na własną rękę. Doradzają młodym rodzicom dosłownie we wszystkim i organizują swoje gospodarstwo domowe bardziej po swojemu. Najczęściej argumentują to tym, że są matkami, które dobrze wychowały kilkoro dzieci i to one wiedzą najwięcej o tym, jak wychować kolejne dziecko w rodzinie. Trzeba im jednak przypomnieć, że nigdy nie wyręczano ich w wychowaniu i same sobie z tym poradziły. Okazjonalne porady może nie są złe, ale próba przejęcia gospodarstwa domowego jest zła.

Problemy ze zdrowiem i odległością

Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że kiedy kobieta jest babcią, osiągnęła już pewien wiek. Czasy, w których ludzie mieli dziecko w wieku 20 lat, a babcie w wieku 40 lat, już dawno minęły. Obecnie ludzie rodzą dzieci później, co znajduje odzwierciedlenie w zaawansowanym wieku babć. To również należy uszanować. Ludzkie zdrowie ma swoje granice i to, co można było kontrolować wcześniej, nie może być kontrolowane teraz. Poruszanie się może stanowić problem, podobnie jak dotarcie tam, gdzie trzeba. Osoby starsze mogą mieć trudności z podróżowaniem, dlatego nie zawsze mogą przyjechać. Weź to pod uwagę. Nie obciążaj rodziców i dziadków swojego potomstwa, a jeśli to możliwe, sam do nich jedź. Pamiętaj, że nawet kilkudziesięciominutowa podróż może być problemem dla starszej osoby. A co dopiero, gdy musi ona spędzić wiele godzin w środkach komunikacji miejskiej.

Utrzymuj dobre relacje przez cały czas

Jak zadbać o to, by relacje na linii potomstwo – ty – babcia były jak najbardziej funkcjonalne? Potrzebny jest wzajemny szacunek. Matka i babcia Twojego potomstwa powinny rozumieć, że to Ty jesteś rodzicem i że chcesz wychować swoje dziecko dokładnie tak, jak chcesz. Ty z kolei zrozum, że Twoja mama chciałaby być z Twoim wnukiem, ponieważ może to przynieść jej radość w życiu. Zrozum również, że może mieszkać sama, co może nie być idealne dla starszej osoby. Daj jej swoje potomstwo, kiedy chce, odwiedzaj ją i rób wiele rzeczy razem.

Często wskazane jest, aby nie używać logiki, ale raczej emocji. Każdy powinien wyczuć, co jest niezbędne do utrzymania dobrych relacji rodzinnych.

Scroll to Top