Nie rozumiałem, dlaczego przykryła swój kwietnik starymi gazetami. Później zrobiłem to samo!

Chwasty mogą sprawić, że ogród stanie się prawdziwym utrapieniem, zwłaszcza jeśli dbamy o niego i upewniamy się, że dobrze się rozwija. Wystarczy wyjechać na tydzień na wakacje, a po powrocie do domu presja rośnie w zawrotnym tempie. Ale ta sztuczka ze zwykłymi gazetami pomoże ci wyeliminować chwasty za jednym zamachem.

Ręczne pielenie jest zbyt trudne i zajmuje zbyt wiele czasu. Chociaż gazeta sprawi, że przez jakiś czas trudno będzie zobaczyć grządkę, całkowicie zdusi chwasty. Najprawdopodobniej nie usłyszysz o nich przez kilka następnych miesięcy.

Bariera dla kwiatów?

Wyrywanie chwastów to strata czasu. Chwasty nie mogą rosnąć, jeśli są przykryte grubą warstwą starej gazety, którą należy odpowiednio zwilżyć. Wyłóż grządkę starą gazetą i pozostaw otwory tylko tam, gdzie stoją rośliny. Zabezpiecz gazetę przed wiatrem, wbijając w nią paliki lub druty, aby wiatr jej nie zdmuchnął. Następnie dokładnie spryskaj cały obszar wężem ogrodowym. Upewnij się, że gazeta jest odpowiednio ciężka, aby stworzyć w glebie coś w rodzaju “łóżka wodnego”. Oczywiście nie dosłownie.

Oprócz tłumienia chwastów, ciężka namoczona gazeta zapewnia, że papier będzie lepiej przylegał do gleby, jeśli jest mokry.

Moczyć rozłożone gazety w razie potrzeby, w nocy lub w dzień, o ile pogoda jest słoneczna, a papier schnie.

Papier wkrótce zacznie się rozkładać i będzie między innymi dobrym kompostem. Chwasty można zwalczać w ten sposób przez co najmniej jeden sezon.

Tektura jest również odpowiednia

Jeśli nie podoba ci się pomysł z kolorowymi gazetami i jeśli już zamierzasz zabarwić swój ogród, zrób to przynajmniej na jeden kolor, użyj cienkiej tektury. Będzie on służył temu samemu celowi co gazeta, ale jego obsługa nie będzie tak łatwa.

Trujący atrament?

Gdy gazeta się rozkłada, zużyty atrament również rozkłada się w glebie. Jeśli zastanawiasz się, czy może to zaszkodzić glebie i roślinom rosnącym wokół niej, odpowiedź brzmi: nie. Większość dzisiejszych gazet jest drukowana przy użyciu tuszu sojowego. Nawet błyszczące strony czasopism powinny być pokryte nietoksycznym materiałem.

Jeśli więc martwisz się chwastami i jesteś gotów znieść kilka dni lub tygodni “papierowego” ogrodu w imię jego uroku, wypróbuj tę sztuczkę. Zobaczysz, że chwasty znikną jak nic. I nie bój się eksperymentować! Niezwykłe rzeczy przynoszą niezwykłe rezultaty. Zamiast pracować w soboty, możesz wkrótce cieszyć się swoim ogrodem bez niczego, co zasłaniałoby Ci widok. Poza tym, z tym gadżetem możesz nawet wyjechać na letnie wakacje. Uwierz, że po powrocie Twój ogród będzie w takim samym stanie, w jakim go zostawiłeś.

Scroll to Top