Nie musisz wyrzucać starej wanny, można ją przekształcić w unikalny staw ogrodowy

Jesteśmy przyzwyczajeni do wyrzucania starych rzeczy, które wciąż mogą nam służyć. Jednym z przykładów są stare wanny, które można również przekształcić w staw ogrodowy. Czy nie jest to możliwe? Tak, jest to możliwe. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Co więcej, proces ten jest niezwykle prosty. Ale ma też inne zalety. Nie ma potrzeby używania plastiku, podobnie jak nie ma potrzeby wydawania pieniędzy, gdy można użyć czegoś, co zwykle ma się w domu, a co chce się wyrzucić. Zastanawiasz się jak zrobić oczko wodne ze zwykłej wanny? Jeśli tak, zapoznaj się z procedurą.

Najpierw dół, do którego trafi wanna

Wszystko zaczyna się od dość wymagającego zadania. Oczywiście, aby w ogóle stworzyć staw ogrodowy, należy wykopać odpowiedni dół. Taki, który pomieści samą wannę. Wynajęcie koparki nie jest w tym przypadku zbyt opłacalne, więc czas wziąć łopatę i kilof i zacząć kopać ręcznie. Gdy dół jest już gotowy, można umieścić w nim wannę i otoczyć ją wystarczającą ilością ziemi, aby idealnie ją utrzymać. Należy również pokryć otaczający obszar wanny piaskiem, co pomoże lepiej dopasować ją do reszty terenu.

Drugim etapem jest obramowanie stawu ogrodowego

Tutaj również można improwizować i wykorzystać materiały, które leżą w ogrodzie i których już nie używasz. Można na przykład użyć różnych starych kawałków tektury falistej, które przycina się na wymiar i tworzy wokół nich obramowanie. Powinno to być oparte na tym, jak duży ma być staw i, co najważniejsze, jaki ma mieć kształt.

Użyj czarnej sztywnej folii

Nie oszczędzaj na niej. Jakość jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie ta folia będzie utrzymywać wodę tam, gdzie jest potrzebna. Jest to jedyna rzecz, która pomoże utrzymać staw ogrodowy przed opróżnieniem. Rozpocznij instalację wykładziny wewnątrz samej wanny i stopniowo podciągaj ją do głównej krawędzi. Powinna ona zawsze stykać się z wykładziną, czyli z samą wanną, ale także z glebą. Następnie złóż ją na brzegu i przymocuj, aby się nie zsunęła.

Przetestuj wytrzymałość i rozpocznij ostateczną pracę

Jak? Za pomocą wody. Napełnij zaimprowizowany staw ogrodowy wodą i poczekaj do następnego dnia. Czy wszystko jest w porządku, czy wszystko się trzyma i czy wszystko wygląda tak, jak powinno? W takim razie wygrałeś i wystarczy tylko kilka ostatnich kroków. Możesz umieścić kamienie na podniesionym dnie, aby pomóc utrzymać wkładkę tam, gdzie powinna być. Kamieni można również użyć do obramowania stawu. Następnie wystarczy posadzić rośliny wodne, ogród skalny i wykończyć otoczenie. A rezultat? Absolutnie doskonały. Mało kto spodziewałby się czegoś tak zwyczajnego jak stara wanna.

Scroll to Top