Należy regularnie zmieniać pościel. W przeciwnym razie istnieje ryzyko rozwoju bakterii

Czy Ty też uwielbiasz uczucie zasypiania w idealnie czystej i wyprasowanej kołdrze? To najlepszy sen! Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak często powinniśmy zmieniać nasze kołdry? Nie ma ustalonej reguły typu: sprzątamy w soboty i myjemy okna trzy razy w roku. Przyjrzyjmy się kilku faktom.

Naukowcy zbadali pościel

Wyniki badań naukowców, którzy przyjrzeli się tej kwestii, są niepokojące. Na przykład, nasza skóra naturalnie złuszcza się podczas snu, zostawiamy włosy i włosy łonowe w kołdrze, a jeśli jest tropikalna noc, możemy się nieźle spocić. Jeśli myślałeś, że te fakty nie mają wpływu na nasze zdrowie, to byłeś w błędzie.

Raj dla mikroorganizmów

Brudna pościel to raj dla różnych mikroorganizmów i pleśni. Zwłaszcza, gdy na zewnątrz jest gorąco i wilgotno. Nawet jeśli w sypialni jest chłodno, ludzkie ciało może wyprodukować aż 26 litrów potu w ciągu roku! A to tylko pot! Według ekspertów łóżko jest idealnym miejscem do powstawania pleśni.

Poduszki są doskonałą pożywką dla wszelkiego rodzaju małych zwierząt, o których istnieniu wolimy nawet nie wiedzieć. W niedawnym badaniu stwierdzono, że syntetyczne poduszki, które mają od 1,5 do 20 lat, zawierają ponad 16 gatunków pleśni. Czy to może być czas na zakup nowej poduszki? Wraz z kołdrą, pościelą, materacem i, skoro już tak inwestujemy, kupmy nowe łóżko…

Sam karmisz bakterie

Bakterie mogą żywić się potem, śliną, komórkami skóry, plwociną, a nawet odchodami. Ale żywią się również czynnikami zewnętrznymi w postaci kurzu, brudu, włókien i różnych komórek zwierzęcych.

Prawdopodobnie jest już dla Ciebie jasne, że wszystkie te czynniki mają wpływ na nasze zdrowie. Mogą powodować alergie, a kichanie i zatkany nos nie są wyjątkiem. Jeśli się nad tym zastanowić, spędzamy znaczną część swojego życia w łóżku, wdychając mieszaninę wszystkich wyżej wymienionych substancji przez kilka godzin na raz, a nawet leżąc na takim łóżku na co dzień.

Uważaj na swoje zdrowie

Czynniki te są szczególnie niebezpieczne dla astmatyków lub osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Brudna kołdra może powodować obniżoną odporność, a nawet częste przeziębienia czy klasyczne bóle gardła.

Co możemy zrobić, aby temu zapobiec?

Mikrobiolog z Uniwersytetu Nowojorskiego Phillip Tierno ma na to rozwiązanie. Jego rada: zmieniaj pościel przynajmniej raz w tygodniu!

W końcu nawet jeśli zabrudzisz się w ogrodzie lub podczas innej czynności, natychmiast idziesz umyć ręce. Tak samo powinna wyglądać rutyna przed snem. Ale jak to bywa z nami, ludźmi, po prostu nie zajmujemy się tym, czego nie widzimy. Gdybyśmy mogli zobaczyć mikroorganizmy, pleśń i brud, z pewnością nie weszlibyśmy do tego łóżka. Tylko dlatego, że nie widzimy brudu, nie oznacza, że go tam nie ma i nie jest to nasza sprawa, ponieważ łóżko wygląda dla nas na czyste. Jeśli jednak czujesz się z tym komfortowo, możesz kontynuować rutynę, z którą czujesz się komfortowo.

Ostatnia uwaga. Jeśli myślałeś, że to nie dotyczy ciebie, ponieważ śpisz przy otwartym oknie, a sypialnia jest zawsze dobrze wentylowana, to jesteś w błędzie. Wciąż istnieje jedno prawo, które obowiązuje od niepamiętnych czasów, a jest nim grawitacja. Przepływające powietrze tylko wznieca brud, ale on i tak spada w dół, a więc z powrotem do łóżka.

Dzisiaj widzę to jako dużo zmieniania prześcieradeł, stukania w materac, odkurzania, a na koniec pewnie i tak wolałbym spać na podłodze.

Scroll to Top