Moje ścierki zawsze były poplamione i nie wiedziałam, jak je prać. Wtedy moja babcia opowiedziała mi, jak je prała i od tamtej pory wszystkie są nieskazitelnie czyste!

Ręczniki kuchenne są świetnymi pomocnikami, ale ich pomoc zbiera obfite żniwo. Denerwujemy się za każdym razem, gdy wyjmujemy je z pralki i plamią się, jakby nigdy nie były prane. No i trudno jest wycierać brudne ścierki do naczyń, w których wciąż widać te paskudne żywe bakterie.

Prawda jest taka, że bakterie mogą nawet nie znajdować się w chusteczkach, ale brud i plamy sprawiają, że są one tak obrzydliwe, że wolimy je wyrzucić, nawet jeśli zostały użyte tylko raz. Ale nie ma takiej potrzeby. Mamy przewodnik, jak prać ściereczki, aby nie pozostała na nich ani jedna plama koloru lub tłuszczu!

Co powinieneś wiedzieć…

Przede wszystkim należy pamiętać, że ściereczka nie służy nam przez kilka dni. Jeśli wycierasz naczynia, mokre blaty i wszystko inne, co wpadnie ci w ręce w kuchni, w tym ręce, to ściereczka powinna trafiać do kosza każdego dnia. Większość kobiet wychodzi z założenia, że ścierka do naczyń wystarczy na tydzień. Jednak podstawową zasadą jest to, że jeśli nie chcesz, aby plamy nadawały się do prania, nie możesz pozostawić ich do wyschnięcia. Jeśli więc poplamisz ręcznik, powinien on przynajmniej trafić do ciepłej wody. Wszystko łatwiej się wyczyści, jeśli nie będzie wisieć na drzwiczkach piekarnika.

Należy również przestrzegać wymaganej temperatury podczas prania ściereczek. Z reguły białe należy prać w temperaturze 95 stopni, a kolorowe w temperaturze od 40 do 60 stopni, w zależności od materiału i stopnia odbarwienia. Zawsze prasuj ściereczki po praniu.

Jeśli wycierasz stół, brudną szafkę lub kuchenkę ścierką do naczyń, powinieneś natychmiast zaprzestać tego niepochlebnego nawyku. Ścierka do naczyń służy do wycierania naczyń, a nie do wycierania rąk, brudnych powierzchni, a już na pewno nie tłustej kuchenki.

Co działa z czym?

Plamy z czerwonego wina schodzą gęsiego. Przygotuj mieszankę wody i soli w proporcji 1:1 i dobrze spryskaj plamy. Wypłucz ręczniki z soli, a następnie włóż je do prania. Sól może również wyciągnąć oryginalny kolor z kolorowych tkanin pod wpływem gorącej wody.

Z reguły najbardziej nie do sprania są plamy z kawy i czarnej herbaty. Aby usunąć takie plamy, przed praniem należy namoczyć tkaniny w roztworze amoniaku 1:1 (amoniak:woda). Spryskaj lub wylej roztwór na plamy, poczekaj kilka minut, aż zacznie działać, a następnie od razu włóż ręczniki do prania.

Plamy z tłuszczu są nawet łatwiejsze do usunięcia, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy je dobrze wyszorować płynem do mycia naczyń przed praniem. Nie spłukuj detergentu, ale od razu wypierz ściereczki. Plamy z tłuszczu powinny należeć już do przeszłości.

Plamy z owoców i soków są również niefortunne. Można je jednak łatwo usunąć za pomocą zwykłego szamponu do włosów. Namocz ściereczkę w gorącej wodzie, pozostaw na 15 minut, a następnie wyciśnij. Nałóż szampon na plamy, wmasuj go w ściereczkę i pozostaw na pół godziny. Na koniec wypierz ściereczkę ręcznie.

Najskuteczniejszy środek od babć

Jeśli nie chcesz zawracać sobie głowy pojedynczymi plamami, wypróbuj ten potężny i wysoce skuteczny domowy środek wynaleziony przez nasze babcie.

Czego potrzebujesz?

250 ml alkoholu etylowego
2 łyżki sody oczyszczonej
2 łyżki proszku do prania
wiadro z ciepłą wodą

Jak to zrobić?

Wlej ciepłą wodę do naczynia, umieść w nim ściereczki i poczekaj, aż całkowicie nasiąkną. Dodaj alkohol etylowy, sodę i proszek do prania i wszystko dobrze wymieszaj. Następnie odstaw ręczniki na chwilę i pozostaw je w kadzi na 24 godziny. Jeśli wody jest mało, można dolać więcej, ale musi być gorąca. Gdy ręczniki będą w toalecie przez jeden dzień, dobrze je wypłucz, wyrzuć brudną wodę i wypłucz je po raz ostatni w czystej, ciepłej wodzie. Następnie włóż je do pralki na normalnych ustawieniach prania, a po wyjęciu będą jak nowe.

 

Jeśli chusteczki pachną jedzeniem i resztkami, namocz je w zimnej wodzie z odrobiną startego mydła i nadmanganianu potasu. Wypłucz je po kilku godzinach, a po zapachu nie będzie śladu.

Scroll to Top