Moje posadzone truskawki były bez życia i wymagały specjalnej opieki po zimie. Kiedy przygotowałam dla nich ten eliksir życia, odwdzięczyły mi się dużymi i pysznymi owocami!

Nie ma nic lepszego niż uprawa i zbieranie świeżych truskawek z własnego ogrodu. Aby jednak uzyskać obfite i wysokiej jakości zbiory, czasami musimy sobie trochę pomóc i dbać o nasze truskawki z miłością. Usuwamy opadłe liście, lekko podlewamy glebę i oczywiście czasami możemy użyć naturalnego nawozu, aby pobudzić wzrost. Dziś porozmawiamy o tym, jak zacząć dbać o truskawki wiosną.

Zastanawiasz się również, jaki nawóz wybrać na początku wiosny? Opcji jest wiele i wszystko zależy od Twoich preferencji. Możesz użyć na przykład produktów z kwaśnego mleka, drożdży, kurzych odchodów, mocznika, a nawet opadłych kawałków drewna i wielu innych. Ważne jest, aby pamiętać, że truskawki są bardzo kapryśne i ważne jest, aby zapewnić im wystarczającą ilość składników odżywczych i optymalny skład składników odżywczych.

Kilka przydatnych porad

Truskawki wiosenne powinny być nawożone w drugim roku po posadzeniu. Wynika to częściowo z faktu, że mają one wystarczającą ilość nawozu, gdy są sadzone, a głównie dlatego, że jeśli nawozimy niedojrzałą roślinę, będzie ona otoczona mikroelementami, które uszkodzą roślinę i mogą przyczynić się do różnych chorób.

Podczas sadzenia dużych sadzonek należy pozostawić dołek, do którego później zostanie dodana mieszanina próchnicy, soli potasowej, mocznika i superfosfatu, a przede wszystkim uprawiane w ten sposób truskawki należy odpowiednio podlewać. Zwykle stosuje się 10 litrów wody na metr kwadratowy. Mieszankę nawozową należy przygotować w następujących proporcjach: humus w pojemniku z 25 gramami mocznika i soli potasowej oraz 40 gramami superfosfatu.

Truskawki nawozi się co drugi rok wczesną wiosną, gdy śnieg stopnieje, a gleba nieco się ogrzeje. Zawsze staramy się usunąć martwe części roślin w pobliżu i oczywiście chwasty. Glebę mieszamy z próchnicą i dostatecznie podlewamy, stosując nawóz zgodnie z preferencjami.

Możemy nawozić przez trzeci rok, stosując te same praktyki. Należy jednak zmniejszyć zawartość mocznika w nawozie do 10 gramów.

Można również nawozić odchodami kurzymi lub kurzymi. Mają one wysoką zawartość azotu, co jest typowe dla nawozów. Taki nawóz można przygotować w następującej proporcji: 0,5 litra odchodów na 10 litrów wody. Surowce należy wymieszać i pozostawić na trzy dni, a następnie zastosować nawożenie pogłówne i maksymalnie 1 kg takiego nawozu na metr kwadratowy.

Jak wspomniano we wstępie, można również nawozić drożdżami. Można użyć zwykłych drożdży w kostce lub starego chleba, który zawiera drożdże w skoncentrowanej formie. Wystarczy namoczyć chleb w wodzie i odstawić na co najmniej 5 dni. Płyn ten można następnie wykorzystać do zalania truskawek.

Dobrym pomocnikiem są więc również klasyczne drożdże, które wystarczy wymieszać z wodą. W przypadku dużych grządek należy oczywiście zwiększyć ich ilość. Sprawdzona proporcja to 1 kg drożdży na 5 litrów wody. Zwykle używamy 10 litrów wody na metr kwadratowy i nawozimy dwa razy w roku.

Podczas nawożenia należy jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Nadmierne nawożenie jest nawet gorsze niż brak nawożenia. Można stracić całą uprawę, więc należy przestrzegać tej złotej zasady!

Scroll to Top