Aller au contenu
Accueil » Marynowane jajka – prawdziwa okazja, ale naprawdę ciekawe danie! :)

Marynowane jajka – prawdziwa okazja, ale naprawdę ciekawe danie! :)

  Jest to bardzo stare danie i myślę, że obecnie gotują je tylko starsi ludzie. Moja babcia robiła kiszone jajka, poprosiłam ją o przepis. Zapraszam do wypróbowania (może młodzi też będą chcieli spróbować). Warto spróbować 😉

  Składniki

  8 jajek,
  8 dkg tłuszczu,
  6 dkg mąki,
  1 dkg cukru,
  1 liść laurowy,
  1-2 plasterki skórki cytrynowej,
  1-2 łyżki octu lub soku z cytryny,
  1 litr soku z kości lub wody,
  2 dl kwaśnej śmietany.

  Przygotowanie

  Przygotować roztrzepane jajko, usmażyć tłuszcz, mąkę i cukier na brązowe ciasto, uważając, aby nie było zbyt ciemne, ponieważ będzie gorzkie. Dodać bulion kostny lub wodę; dodać liść laurowy, skórkę z cytryny i gotować przez co najmniej 8-10 minut. Posolić, lekko zakwasić, dodać kwaśną śmietanę, a po spróbowaniu dodać gotowe ubite jajka i podgrzać w sosie.

  Ubite jajka

  Do płaskiego rondla lub patelni wlać wodę na wysokość 4-5 cm. Doprawić lekko solą i octem i doprowadzić do wrzenia. Rozbij umyte jajka tuż nad wodą i wrzuć je do wody. Zsiadłe białka nałożyć łyżką na żółtka, tak aby jajka zachowały swój pierwotny kształt; gotować powoli przez 3-6 minut. Ostrożnie wyjąć jajka łyżką cedzakową, włożyć do zimnej wody, aby zapobiec dalszemu krzepnięciu. Przed użyciem umieścić na sicie lub czystej ściereczce.