Koniec z bitą śmietaną kupowaną w sklepie. Ten przepis przekona Cię, że domowa bita śmietana jest 100 razy smaczniejsza i pyszniejsza. A sposób przygotowania? Zdecydowanie nic skomplikowanego. Wręcz przeciwnie!

Bita śmietana jest bardzo popularnym składnikiem różnych deserów, a także lodów. Niestety, prawda jest taka, że większość ludzi zna ją tylko jako coś, co można znaleźć w sklepie w metalowej butelce, którą się ściska, a bita śmietana ląduje na talerzu. Faktem jest, że ten kupiony w sklepie produkt nie ma nawet zbyt interesującego składu, nie wspominając już o niezbyt atrakcyjnym smaku. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie domowej bitej śmietany. Wiele osób obawia się tego ze względu na sposób przygotowania, ale faktem jest, że jest to bardzo proste i jeśli przestrzega się właściwej procedury, konsystencja jest idealna. A smak? Po pierwszym spróbowaniu możesz być pewien, że nie będziesz chciał inaczej.

Jakie składniki będą potrzebne?

Są tylko dwa. Oczywiście może być tylko jeden, jeśli kupisz tak zwaną bitą śmietanę w sklepie, a następnie zrobisz z niej bitą śmietanę. Ale nasz przepis jest inny, ponieważ opiera się na użyciu dwóch składników, co gwarantuje, że wynik będzie nawet trochę lepszy. Czego więc potrzebujesz?

125 gramów masła
200 mililitrów pełnego mleka
Zalecamy, aby nie oszczędzać na składnikach i kupować to, czego jakości można być pewnym. Tylko wtedy rezultat będzie taki, jaki powinien być. W tym przypadku tłuszcz jest głównym nośnikiem smaku, który dba również o konsystencję. Zapomnij o jakichkolwiek zamiennikach, bo jeśli kupisz składniki o minimalnej zawartości tłuszczu, twoje plany na idealną domową bitą śmietanę są już skazane na porażkę. Bądź tego w 100% pewien.

Najpierw mleko

Pełne mleko należy najpierw wlać do garnka i powoli podgrzewać. Tak długo, aż osiągnie temperaturę wrzenia. Ważne jest, aby myśleć o ciągłym mieszaniu, aby wyeliminować powstawanie oparzeń. Należy również pomyśleć o idealnej czystości garnka, aby domowa bita śmietana nie została zanieczyszczona. Ponadto nie można zaniedbać konieczności powolnego podgrzewania, aby mleko nie uciekło.

Następnie masło

Masło należy wyjąć z lodówki, a następnie pokroić na mniejsze kawałki. Następnie nic z nim nie robić i pozostawić w temperaturze pokojowej. Dzięki temu będzie nieco luźniejsze i bardziej giętkie. Ułatwi to jego obróbkę. Jednocześnie należy upewnić się, że nie wycieka zbyt mocno, ponieważ poszczególne składniki mogą się rozdzielić, co przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego.

Mieszanie jest niezbędne

Jak to zrobić? Gdy masz już masło o pożądanej konsystencji, pokrój je na mniejsze kawałki i umieść w blenderze. Dodaj do niego trochę ciepłego mleka i możesz uruchomić mikser. Ważne jest, aby dodawać mleko stopniowo. To jest to samo, co przy robieniu puree ziemniaczanego. Nie dodaje się też całego mleka na raz, ale stopniowo. Podobnie jest w przypadku przygotowywania domowej bitej śmietany przy użyciu masła.

Najpierw uruchom mikser na wolniejszych obrotach i powoli dodawaj mleko. Zawsze po wyraźnym połączeniu i zmiękczeniu wszystkich składników. Kontynuuj, aż uzyskasz konsystencję, z której jesteś zadowolony. Jest to również moment, w którym można włączyć mikser na pełnych obrotach i pozwolić mu pracować przez około 1-3 minuty. Pozwoli to uzyskać bitą śmietanę o zwartej i sztywnej konsystencji.

Wstaw do lodówki

Ostatni etap przygotowania jest również dość prosty. Aby utrzymać konsystencję przez długi czas, należy przechowywać bitą śmietanę w lodówce. Dlatego też należy umieścić ją w lodówce natychmiast po przygotowaniu. Z reguły im niższa temperatura, tym lepiej. Ale zawsze nieco powyżej zera. Zero to już problem, jeden stopień jest idealny.

Scroll to Top