Sekret przepisu na pyszne naleśniki: dużo naleśników! 🙂 A kiedy już zjesz mnóstwo naleśników, wypełnij je tym, co lubisz, lub wybierz jeden z naszych 11 przepisów na naleśniki.
Przygotowanie ciasta naleśnikowego
Na jeden litr mąki policz od czterech do pięciu jajek. Wymieszaj mąkę z żółtkami jaj. Powoli dodawaj lekko osłodzone mleko, tyle, aby ciasto nie było ani gęste, ani rzadkie, ale rzadkie. Następnie dodaj odrobinę soli i wymieszaj z ubitymi białkami. Posmaruj patelnię do naleśników letnim olejem za pomocą piórka, wlej chochlę ciasta, upewniając się, że jest równomiernie rozprowadzone w piekarniku i upiecz je nagle. Gdy spód będzie upieczony, odwrócić szybko za pomocą szerokiego noża i smażyć drugą połowę przez kilka sekund. Smażyć naleśniki w ten sposób, jeden po drugim, smarując piekarnik ponownie przed każdym z nich. Można nadziać je dżemem, orzechami, słodkim lub koperkowym nadzieniem z twarogu krowiego, owczego – zwinąć i podawać od razu lub zapiec w wysmarowanym masłem naczyniu żaroodpornym, posmarować kwaśną śmietaną i zapiec w piekarniku do czerwoności.
Naleśniki z jabłkami
Przygotować nieco gęstsze ciasto naleśnikowe, jak opisano powyżej. Obierz jabłka (pół jabłka na osobę), zetrzyj je na tarce do jabłek i wymieszaj z ciastem naleśnikowym, usmaż je na gorącym, bogatym tłuszczu, po kilka łyżek na raz i podawaj posypane cukrem waniliowym.
Naleśniki
Usmażyć cienkie naleśniki (patrz wyżej). Dla każdej osoby ugotować 2 deka posiekanych orzechów włoskich, 1 deka cukru i trochę mleka na pastę i posmarować naleśniki. Najpierw zwinąć je wzdłuż, a następnie skręcić w okrągłe ślimaki, ułożyć obok siebie na talerzu i polać sosem czekoladowym.
Naleśniki z kremem waniliowym
Naleśniki pieczemy w sposób opisany na początku tego przepisu. Przygotowujemy krem do nadzienia: mieszamy osiem żółtek z dwiema łyżeczkami mąki i ośmioma łyżkami cukru. Dolewamy trzy kwarty gęstego, przegotowanego mleka, dodajemy wanilię i gotujemy na gęstą masę. Kremem napełniamy naleśniki, a resztę wylewamy na nie podczas serwowania.
Naleśniki
Umieścić naleśniki jeden po drugim w wysmarowanej tłuszczem tortownicy. Każdy z nich posmarować na przemian masą brzoskwiniową, masą orzechową i kremem czekoladowym. Aby przygotować nadzienie orzechowe, zagotować w mleku taką samą ilość zmielonych orzechów i cukru, dodać rodzynki, doprawić odrobiną wanilii, rumu lub skórki z cytryny. Aby przygotować krem czekoladowy, wymieszaj cztery żółtka z łyżeczką mąki i czterema łyżkami cukru, a następnie gotuj w półtorej litra gęstego mleka lub śmietany, razem z odpowiednią ilością startej czekolady, aż utworzy się gęsta masa. Wlać mleko z cukrem lub śmietanę na wypełniony naleśnik, położyć trochę masła połamanego na kawałki na wierzchu i piec w piekarniku, aż ładnie się zarumieni. Podawać z resztą śmietany.
Naleśniki o smaku brzoskwiniowym
Wymieszać dziesięć kilogramów masła z ośmioma żółtkami na gładką masę. Dodawać na przemian trzy litry mleka i trzy litry mąki. Dodaj trzy łyżki cukru waniliowego i wymieszaj z ubitymi białkami ośmiu jaj. Upiec cztery arkusze tego ciasta na wysmarowanej masłem patelni. Posmaruj arkusze aromatem brzoskwiniowym, umieść je jeden na drugim, posmaruj wierzch masłem, posyp cukrem i piecz w piekarniku przez kilka minut.
Naleśniki wypełnione śmietaną
Dla każdej osoby policz pół żółtka, trzy łyżki cukru waniliowego i pół litra mleka. Ubij składniki razem, aby uzyskać gęstą śmietanę. Białka jajek ubić na sztywno i lekko wymieszać z bitą śmietaną. Upiecz naleśniki i napełnij je tym kremem. Podawać gorące, posypane cukrem.
Naleśniki z twarogiem
Na jedną osobę przypada pięć gramów twarogu, ćwierć jajka i łyżka cukru pudru. Ubijamy żółtka z cukrem na pianę, dodajemy twarożek, przecedzamy i dodajemy, doprawiamy odrobiną skórki z cytryny i mieszamy z ubitymi białkami. Tak przygotowanym kremem napełnić naleśniki. Naczynie żaroodporne wysmarować masłem i układać w nim naleśniki jeden po drugim. Skropić każdy rząd łyżką lub dwiema słodkiej kwaśnej śmietany i posypać cukrem pudrem. Wstawić do piekarnika na kilka minut i podawać gorące.
Naleśnikowe suwaki
Utrzeć razem pięć dekagramów masła i pięć żółtek, następnie dodać pięć dekagramów cukru, pięć dekagramów mąki, trzy kwarty mleka i na koniec białka z pięciu jajek ubite na puszystą masę. Wylej warstwę tej mieszaniny, mniej więcej grubości palca, na dobrze naoliwioną gorącą patelnię i delikatnie smaż, stale poruszając patelnią, ale tylko do momentu, gdy będzie jeszcze cienka na wierzchu. Ostrożnie zsunąć na talerz do serwowania i posypać cukrem waniliowym obranym z cytryny. Upiecz pięć takich blach, zsuwając je jedna na drugą, bez posypywania wierzchu cukrem. Piec w gorącym piekarniku przez kilka minut. Pokroić na kawałki jak ciasto.
Naleśniki z mąki kukurydzianej
Wymieszać cztery do sześciu łyżek mąki kukurydzianej z pół litrem wody lub odtłuszczonego mleka, dwoma jajkami, odrobiną soli, odrobiną cukru i szczyptą sody oczyszczonej, aby uzyskać gładkie ciasto. Upiec naleśniki w naoliwionym piekarniku. Posmaruj je śmietaną.
Naleśniki francuskie
Zrobić cienkie naleśniki i przygotować następującą mieszankę. Posmaruj formę do ciasta masłem, umieść w niej naleśniki, smarując każdy z nich mieszanką. Skropić wierzch kwaśną śmietaną i piec, aż będą ładne i czerwone. Ułożyć na talerzu i podawać z cukrem.
Pieczone naleśniki
Wymieszać dwa całe jajka, sześć żółtek, dwie i pół litra śmietany, trochę startej skórki z cytryny lub pomarańczy, trzy miarki mąki z taką samą ilością cukru pudru i trzy miarki zmielonych przesianych herbatników, ze szczyptą soli. Z tak przygotowanego ciasta smażyć cienkie naleśniki na rozgrzanym oleju. Usmażyć naleśniki na brązowo z jednej strony, ułożyć je na talerzu tą stroną do góry, posypać cukrem pudrem, opiekać gorącą łopatką i wstawić na krótko do umiarkowanie gorącego piekarnika.