Gdy dojdzie do urazu, ważne jest, aby działać szybko. Te dziesięć zaleceń pomoże ci szybko i łatwo leczyć typowe urazy

Każdy powinien znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, ponieważ w porę udzielona pomoc często może uratować komuś życie. Kiedy znajdujemy się w sytuacji kryzysowej, zwykle nie ma zbyt wiele czasu na myślenie, więc powinniśmy nauczyć się podstawowych lekcji i wiedzieć, co pomaga, a co szkodzi w określonych sytuacjach. Mamy więc kilka wskazówek, które mogą pomóc w przyszłości w sytuacjach kryzysowych, wypadkach i urazach. Uratowanie życia jest wystarczającą nagrodą za te kilka lekcji.

Otwarte rany

Za każdym razem, gdy masz do czynienia z raną, powinieneś spróbować podnieść dotknięty obszar tak bardzo, jak to możliwe, powyżej poziomu serca. Złagodzi to obrzęk i pomoże odprowadzić płyny, które nagromadziły się w dotkniętym obszarze. Co więcej, krew będzie miała tendencję do spływania w dół i nie spowoduje nieprzyjemnego obrzęku. Jeśli masz ranę w trudno dostępnym miejscu, takim jak biodra lub pośladki, połóż się i unieś dotknięty obszar za pomocą poduszki. Jeśli podniesienie rany nie jest możliwe, spróbuj przynajmniej przesunąć dotknięty obszar jak najbliżej serca.

Oparzenia pierwszego stopnia

Oparzenia nie są przyjemne i mogą powodować wiele komplikacji, a ponadto są dość powszechnym urazem. Powierzchowne oparzenia wpływają tylko na górną warstwę skóry i zazwyczaj są bardzo bolesne, ale często nie są poważne. W każdym razie nie należy zaniedbywać właściwego leczenia. Umieść dotknięty obszar pod letnią wodą. Nie próbuj schładzać rany lodowatą wodą, jest to częsty błąd, który może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Po oczyszczeniu oparzenia nałóż zimny kompres na zaatakowany obszar. Nie próbuj korzystać z “wypróbowanych i przetestowanych” porad starych żon. Smarowanie masłem lub tłuszczem może spowolnić uwalnianie ciepła. Pasta z sody oczyszczonej i wody może pomóc.

Ataki serca

Kiedy ktoś w Twoim sąsiedztwie ma atak serca, grasz na czas. Im szybciej zaczniesz pomagać, tym lepiej. Możesz znacznie zmniejszyć szkody, jakie powoduje atak serca. Spróbuj podać osobie poszkodowanej aspirynę. Żucie aspiryny hamuje płytki krwi odpowiedzialne za krzepnięcie krwi, które blokuje tętnice chorego. Żuj aspirynę, nie połykaj jej, żucie sprawi, że zacznie działać szybciej. W każdym przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.

Użądlenia pszczół

Jeśli zostaniesz użądlony przez pszczołę, powinieneś usunąć żądło. Mówi się, że usunięcie żądła zminimalizuje ilość otrzymanego jadu. Nie jest to jednak do końca prawdą. Ważne jest, aby wyciągnąć żądło tak szybko, jak to możliwe. Dzieje się tak dlatego, że gdy pszczoły tracą żądło, zaczynają wydzielać specyficzny zapach, który przyciąga inne pszczoły, które następnie będą chciały użądlić również Ciebie. Wyciągnij więc żądło, pozostaw miejsce, w którym użądliła Cię pszczoła i przykryj ranę zimnym kompresem. Jeśli jesteś uczulony, wezwij pogotowie lub weź zastrzyk przeciwalergiczny.

Złamania

Złamania są proste. W żadnym wypadku nie próbuj ich prostować. Utrzymuj kończynę w stabilnej pozycji i minimalizuj wszelkie ruchy. Kończynę można unieruchomić za pomocą szyny. W każdym przypadku należy skontaktować się z lekarzem, a nawet w przypadku prostego przemieszczenia kości lub skręcenia należy zwrócić się o pomoc lekarską i poprosić o prześwietlenie. Złamanie jest dość częstym urazem, a zwłaszcza latem jest ich wiele. Postaraj się jednak ograniczyć ryzyko złamań i uważaj, gdzie stawiasz kroki.

Urazy oka

Jeśli zranisz się w okolice oka, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest oczyszczenie rany. Jeśli problem jest bardziej złożony i nie jest to tylko kontakt z małym przedmiotem, należy zwrócić się o pomoc lekarską. Nieprofesjonalna próba oczyszczenia oka może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku. Dlatego warto zwrócić się o profesjonalną pomoc. Jeśli do oczu dostanie się substancja chemiczna, nie należy zwlekać z natychmiastowym przepłukaniem oczu wodą. Wzrok to bardzo delikatny układ, z którym nie należy ingerować, a jeśli naprawdę obawiasz się poważniejszego problemu, jak najszybciej poszukaj pomocy medycznej.

Drzazgi

Nieprzyjemne uczucie zakneblowania nie jest najgorszą rzeczą, jaka może ci się przytrafić. Drzazgi są pełne zarazków, infekcji i bakterii i mogą łatwo zainfekować dotknięty obszar. Postaraj się więc wystarczająco zdezynfekować miejsce i zabezpieczyć je przed dalszym zanieczyszczeniem. Jeśli masz drzazgę wbitą głęboko w skórę, najpierw zdezynfekuj obszar, a następnie użyj wysterylizowanej igły, aby ją zeskrobać. Zawsze pamiętaj o odpowiednim oczyszczeniu miejsca wkłucia. I zabezpiecz je w taki sposób, aby zapobiec możliwej infekcji i zanieczyszczeniu.

Ukąszenie węża

Ukąszenia węży to dla wielu osób prawdziwy koszmar. W filmach często widzimy bohaterów wysysających jad z rany, niestety ta procedura nie do końca działa. Kiedy zostaniesz ukąszony przez węża, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest uspokojenie się i spowolnienie tętna. Obniżenie tętna spowolni rozprzestrzenianie się jadu. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem i służbami ratunkowymi. W każdym przypadku należy zachować spokój i nie panikować. Pomocna może być również opaska uciskowa lub bandaż założony na miejsce wstrzyknięcia w kierunku serca. Opaska uciskowa jest zakładana, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się trucizny do serca. Jad węża może działać z różną intensywnością, więc czas jest kluczowym czynnikiem w walce z ukąszeniami węży.

Po prostu bądź ostrożny

Są to podstawowe wskazówki i porady, które pomogą Ci poradzić sobie w sytuacji kryzysowej, w każdym razie zawsze staraj się zapobiegać obrażeniom i przewidywać, jakie mogą być konsekwencje Twojego zachowania. Lato w szczególności zachęca do letniej zabawy i wszelkiego rodzaju wybryków, więc zadbaj o to, aby cieszyć się latem z przyjaciółmi, a nie w szpitalu. Wszelkie urazy zawsze lepiej konsultować z lekarzem, ponieważ bezpieczeństwo to bezpieczeństwo, a zdrowie powinno być najważniejsze.

Scroll to Top