Ekspertka zdradziła, jak poprawnie jeść żurek. 1 błąd i gafa gotowa

Dr Irena Kamińska-Radomska radzi jak podać żurek, by goście nie mieli problemu z jego zjedzeniem. Jeden szczegół dotyczący białej kiełbasy jest bardzo istotny. Pominięcie go podczas serwowania dania będzie sporym nietaktem.

Dr Irena Kamińska-Radomska zwraca uwagę na serwowanie żurku

Wielkanoc w gronie najbliższych nie jest spotkaniem, podczas którego wielu z nas zwraca uwagę na etykietę i zasady savoir vivre. Dr Irena Kamińska-Radomska zachęca jednak, by trzymać się pewnej minimalnej liczby zasad.

Ekspertka w rozmowie z portalem Plejada.pl podzieliła się kilkoma wskazówkami dotyczącymi serwowania żurku. Zwróciła przede wszystkim uwagę na dodatki:

Kiełbaska powinna być na tyle miękka, żeby można było ją pokroić łyżką. Jeżeli gospodarzom nie udało się tak jej przyrządzić, to wtedy te dodatki trzeba po prostu pokroić — zdradza praktyczną wskazówkę, która ułatwi gościom raczenie się potrawą.

Nie da się ukryć, że twardy wyrób może przyczynić się do zabrudzenia ubrania, a to nigdy nie jest przyjemne. O czym jeszcze warto pamiętać?

Dr Irena Kamińska-Radomska zwraca uwagę na podawanie sztućców

Nawet najlepsza potrawa nie będzie nam smakowała, jeśli dostaniemy do niej brudną, czy uszkodzoną zastawę. W złym tonie będzie też ułożenie noża, łyżki czy widelca tak, by opierał się o naczynie:

Nie powinniśmy opierać noża i widelca o talerz — wtedy sztućce i porcelana wyglądają jak łódka z wiosłami. Takie odkładanie widelca może też źle się skończyć — spływający po metalowym przedmiocie sos ubrudzi obrus — zauważa ekspertka ds. etykiety.

Oprócz tkaniny zdobiącej stół najpewniej ubrudzimy też dłonie, wiec trudno będzie mówić o eleganckim spożywaniu posiłku.

Jak jeszcze przygotować się do spotkania przy stole?

Dr Irena Kamińska-Radomska zwraca też uwagę na sposób zajmowania przestrzeni przy stole. Uczula, by nie opierać łokci i nie siedzieć zbytnio pochylonym nad talerzami. Nie powinno się też siadać dalej niż na odległość dłoni od krawędzi stołu.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na wielkanocne smakołyki. Szczególnie polecamy wyborne jajka z sosem tatarskim . Być może skusi was też niesamowicie wilgotna babka siostry Anastazji .

Dr Irena Kamińska-Radomska radzi jak podać żurek.png
Scroll to Top