Czy żyłeś w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych lub 90-tych? Jeśli tak, powspominaj z nami. Jeśli należysz do młodszego pokolenia, musisz zobaczyć ten artykuł. Nie uwierzysz, jak wyglądało wtedy życie. Nie do pojęcia!

Ci, którzy żyli w tamtych czasach, będą z nami wspominać, jak to było. A kto nie pamięta? Może kręcić głową. Powie, że nie można było żyć w tamtych czasach, ale może też argumentować, że te czasy były pod pewnymi względami lepsze. Decyzję pozostawiamy tobie. Co było wyjątkowego w tej epoce?

Nie zajęto się kwestią bezpieczeństwa

Kiedy wsiadałeś do samochodu, nie było pasów bezpieczeństwa, więc nie było poduszek powietrznych. Żadna z tych kwestii nie została po prostu rozwiązana. Nie zadbano również o bezpieczeństwo różnych pojemników z niebezpiecznymi produktami. Były na nich zwykłe nakrętki, które każdy mógł otworzyć. Nie było też zbyt wielu blokad, a drzwi w ogóle nie miały zamków. Ci, którzy jeździli na rowerach, nie nosili kasków. Być może mieli je tylko zawodnicy.

Gry dla dzieci były pełne ryzyka

Jakiego rodzaju ryzyka? Było ich wiele. Domowe pojazdy wspinaczkowe, dorosłe rowery dla małych chłopców, różne drewniane “gokarty” bez hamulców i wiele innych. A zimą? Klasyczne drewniane sanki, które mogły rozwinąć ogromną prędkość bez możliwości hamowania lub kontrolowania ich.

Nie określono czasu ani lokalizacji.

Ci, którzy byli dziećmi i przebywali na zewnątrz, często nie mieli pojęcia czasu. Dzieci nie nosiły zegarków, a telefony komórkowe nawet nie istniały. Właściwy czas na powrót do domu był wtedy, gdy robiło się ciemno i zapalały się światła uliczne. Były po prostu na zewnątrz. Smartfon, a nawet bransoletka GPS, nie były wtedy nawet w fazie rozwoju.

Edukacja była trudna.

Żadnej nadpobudliwości, żadnego swobodnego rodzicielstwa, ale wyraźny podział dzieci na opanowane i nieopanowane. Każdy, kto należał do tej drugiej grupy i coś przeskrobał, oczekiwał nie rozmowy z duszą, ale klapsa godnego jego czynu. I to przede wszystkim w domu. Jeśli w szkole była kara fizyczna, nikt nie śmiał powiedzieć o tym w domu. Dostałby jeszcze więcej za sprawianie kłopotów. Niespotykane w dzisiejszych czasach.

Higiena to obce słowo

Zdecydowanie dla dzieci. Picie ze wspólnej butelki, jedzenie brudnymi rękami, to co spadło na podłogę było po prostu zdmuchiwane. Po prostu, jeśli byłeś głodny i spragniony, nie obchodziło cię, co dostaniesz. Niewiele się kupowało. W grupie szło się do kolegi, który mieszkał najbliżej i jego rodzice automatycznie robili przekąskę. Za każdym razem było inaczej. To była oczywistość dla dzieci, ale też niepisany obowiązek rodziców.

Wnętrze służyło tylko do spania.

Kiedy dzieci były w domu? Tylko wtedy, gdy kładły się spać lub na dworze było paskudnie. Ale to nie był telewizor, konsole do gier, komputer, tablet czy odtwarzacze muzyki, telefony komórkowe i inne rzeczy. Grały w gry planszowe lub używały metalowych lub drewnianych zabawek.

Komunikacja była jasna

Ktokolwiek chciał z kimś porozmawiać, przychodził do niego i mówił mu o tym. Nie było sieci społecznościowych. Ktokolwiek czegoś doświadczył, musiał to opisać w barwny, osobisty sposób. Oczywiście nie było zdjęć, a może nawet filmów.

Najpopularniejsze były różne gry

Wyścigi rowerowe, piłka nożna, a także hokej na lodzie zimą na łyżwach, a latem na boisku. Wspinanie się na drzewa, kradzież jabłek i wiśni, dzwonienie cudzymi dzwonkami, bieganie po okolicy, a zwłaszcza głośne haleking. Każda grupa miała swoje terytorium w mieście. Granice były jasno określone, a rodzice ich nie rozumieli.

Co o tym sądzisz?

Czy żyłeś w tamtych czasach? Jeśli tak, co jeszcze byś dodał? A jeśli nie, to co powiesz o tamtych czasach? Z czym mogłeś sobie poradzić, a z czym w ogóle nie mogłeś sobie poradzić? Podziel się swoją opinią.

Scroll to Top