Czy znasz te 11 mitów na temat włosów, które uniemożliwiają zapuszczenie długich, zdrowych i mocnych włosów?

Poświęcamy wiele uwagi zdrowiu naszych włosów i wydajemy dużo pieniędzy, aby nasze włosy wyglądały na mocne, świeże i lśniące. Jednak czasami może być trudno wiedzieć, które produkty do pielęgnacji włosów warto kupić i jakich porad warto przestrzegać.

Pierwszym krokiem do doskonałej wiedzy na temat włosów jest wiedza o tym, w co nie należy wierzyć!

Mit #11: Duża utrata włosów jest zawsze zła.

Każdego dnia z naszej głowy wypada około 150-200 włosów. Jednak dwa razy w roku, zwykle wiosną i jesienią, nasze włosy przechodzą przez fazę zwaną telogenem (znaną również jako faza spoczynku mieszka włosowego). W tej fazie włosy już nie rosną, a jedynie spoczywają na głowie. To dlatego włosy wypadają w tak dużych ilościach. Następnie w pustych mieszkach włosowych zaczynają pojawiać się nowe włosy (faza Anagen).

Jeśli jednak znaczna utrata włosów występuje częściej niż dwa razy w roku i trwa dłużej niż miesiąc, zdecydowanie powinieneś rozważyć wizytę u lekarza.

Mit #10: Istnieją produkty, które mogą przyspieszyć wzrost włosów.

Nawet najsilniejsze leki hormonalne nie są w stanie sprawić, by komórki dzieliły się w szybszym tempie, dlatego też żadne produkty kosmetyczne nie są w stanie przyspieszyć wzrostu włosów. Tempo wzrostu włosów jest cechą genetyczną i zazwyczaj wynosi 1 cm na miesiąc.

Mit #9: Szampon i odżywka powinny być stosowane na całej długości włosów.

W rzeczywistości szampon jest produktem przeznaczonym do czyszczenia nie tylko włosów, ale także skóry głowy, dlatego powinien być stosowany u nasady włosów. Pozostałości piany i szamponu, które dostają się na włosy podczas spłukiwania, są wystarczające do oczyszczenia całej długości włosów.

Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku odżywki, którą należy stosować wyłącznie na włosy, a nie na skórę głowy. Korzenie włosów są naturalnie zdrowsze i przetłuszczają się znacznie szybciej, więc nawilżający efekt odżywki nie jest potrzebny.

W rzeczywistości suszarki do włosów, podobnie jak różne urządzenia fryzjerskie, negatywnie wpływają tylko na “łyse włosy” – włosy, które nie są chronione żadnymi produktami do stylizacji. Jeśli używasz specjalnych produktów do stylizacji włosów, takich jak pianka do włosów lub jakiś rodzaj ochrony termicznej, nie musisz się martwić o zdrowie swoich włosów.

Mit #7: Im częściej obcinasz włosy, tym szybciej rosną.

Ponieważ włosy rosną od cebulek, a nie od końcówek, strzyżenie w żaden sposób nie wpływa na tempo ich wzrostu. Ponadto, wbrew powszechnemu przekonaniu, golenie głowy nie poprawi gęstości włosów, ponieważ liczba mieszków włosowych jest cechą genetyczną.

Mit nr 6: Jeśli obetniesz włosy swojemu dziecku przed ukończeniem przez nie 1. roku życia, jego włosy będą grubsze.

Prawdą jest, że włosy dziecka wyglądają bardziej jak puch i często są pozbawione pigmentu. Jeśli obetniesz włosy dziecka, włosy zaczną rosnąć z teksturą przypominającą “dorosłe” włosy. Jest to więc tylko złudzenie! W rzeczywistości grubsze włosy zaczną rosnąć na głowie dziecka, niezależnie od tego, czy je obetniesz, czy nie.

Mit nr 5: Keratynowe prostowanie włosów jest dobre dla włosów.

Oczywiście skład preparatów do prostowania włosów keratyną poprawił się na przestrzeni lat. Początkowo zawierały one formaldehyd, stosowany podczas sekcji zwłok. Dziś formuła keratynowego prostowania włosów zawiera te same elementy, które nasze matki używały do (chemicznej) trwałej ondulacji, niszcząc w ten sposób strukturę włosów. Dlatego keratynowe prostowanie włosów nie jest zdrowym zabiegiem pielęgnacyjnym, a jedynie zabiegiem kosmetycznym mającym na celu nadanie włosom atrakcyjnego wyglądu.

Mit 4: Blondynki mają mniej włosów niż brunetki.

W rzeczywistości naukowcy odkryli, że blondynki mają więcej włosów niż brunetki i rude. Jednak ich włosy są znacznie cieńsze. To dlatego proste blondynki rzadko mogą pochwalić się gęstymi włosami, podczas gdy rude zawsze wywołują furię zazdrości. W rzeczywistości rudzielce mają najmniej włosów, ale ich włosy są gęste, co nadaje im zdrowy wygląd.

Mit nr 3: Noszenie kucyków i koków przez cały czas powoduje wypadanie włosów.

Tylko jeśli ciągniesz włosy tak mocno, że głowa zaczyna boleć. Sama fryzura nie powoduje wypadania włosów. Ponadto czysty kucyk chroni włosy przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Scroll to Top