Czy w Wigilię katolicy mogą jeść mięso? Kościół mówi jasno, niektórzy mogą być zdziwieni

Już niedługo zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Jednak czy w ten wyjątkowy wieczór katolicy muszą odmawiać sobie jedzenia potraw mięsnych? Kościół w tej sprawie nie pozostawia złudzeń.

Wigilia coraz bliżej

W Wigilię na stołach podczas uroczystej kolacji nie znajdziemy potraw mięsnych. Za to pod dostatkiem będzie dań postnych, które zachwycą smakiem rodzinę i gości. 12 potraw wigilijnych nie zawiera ani grama mięsa, za to dużo w nich grzybów, kapusty, czy ryb. Post 24 grudnia w Polsce tradycyjnie obowiązuje od wieków.

Dla wielu osób wieczerza wigilijna jest pierwszym posiłkiem tego dnia. Czy faktycznie zachowanie postu w Wigilię jest obowiązkowe? Reguły tego dnia określa prawo kanoniczne. Co z nich wynika dla katolików?

dania

Czy katolicy mogą jeść mięso w Wigilię?

Według prawa kanonicznego, które obowiązuje od 2003 roku, ścisły post nie jest tego dnia wymagany. Natomiast biskupi zachęcają, by w Wigilię powstrzymywać się od jedzenia potraw mięsnych. Post obowiązuje tylko w Środę Popielcową i w piątek przed Wielkanocą. W Wigilię nie musimy pościć, a zjedzenie mięsa nie zostanie uznane za grzech.

Jednak spożywanie określonych potraw w Wigilię podkreśla wyjątkowość tego dnia. Dania, które jada się w Boże Narodzenie, mają szczególne znaczenie, a ich przygotowanie wymaga sporo pracy. Przyrządza się je tylko ten jeden raz w roku. Dzięki postnym daniom możemy poczuć niezwykły świąteczny klimat i zrozumieć cud narodzin Jezusa.

Jak dawniej jadano w Wigilię?

Dawniej 24 grudnia jadano dwa małe posiłki i jeden duży. Dzięki temu wieczerza wigilijna stawała się jeszcze bardziej wyjątkowa. Osoby, które pościły, mogły z niej zaczerpnąć tak potrzebne siły. Współcześnie zachowanie postu w Wigilię jest jedynie polskim zwyczajem.

Wciąż wielu Polaków nie jada mięsa w tym szczególnym dniu i nie wyobraża sobie, by potrawy mięsne zagościły na wigilijnym stole. W innych krajach post w Wigilię nie jest stosowany. Poszczenie 24 grudnia to typowo polska tradycja, która nadal obowiązuje w wielu domach. Pisaliśmy o tym, jak zrobić wyśmienite ciasto z zapomnianego przepisu. Podawaliśmy też przepis na pysznego karpia na Wigilię.

opłatek
Scroll to Top