Czy utrata psa jest tym samym, co utrata ukochanej osoby? Lekarze twierdzą, że w 100% tak. Jakich uczuć doświadcza człowiek i co się z nim dzieje? Czy doświadczyłeś takiej samej sytuacji i możesz potwierdzić opinię lekarzy?

Jakie jest najpopularniejsze zwierzę domowe? Zdecydowanie jest to pies, który jest nie tylko stróżem, ale często wielkim przyjacielem całej rodziny. Dlatego jego ewentualna strata dotknie każdego, dla kogo był przyjacielem. Grupa naukowców postanowiła zbadać ludzkie uczucia i porównać, jak ludzie radzą sobie z odejściem ukochanej osoby i swojego psa. Do czego doszli?

Pocieszanie nie pomaga

Każdy, komu kiedykolwiek umarł pies, spotkał się z opiniami typu “patrz w przyszłość”, “musisz żyć dalej”, a nawet “to było tylko zwierzę”. Ale nic z tego nie jest prawdziwą pomocą. Istnieje wyraźne uczucie smutku, którego nie można powstrzymać ani opanować. Jest to nawet opinia doświadczonych lekarzy z dziedziny psychologii.

Śmierć zwierzęcia może być gorsza

Badania potwierdziły nawet, że niektórzy ludzie odczuwają utratę psa bardziej niż utratę ukochanej osoby. Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualną i to, kim był pies, jak blisko nas był, kiedy odszedł lub jak odszedł, odgrywa rolę. To samo dotyczy psów. Każdy z nas jest indywidualnością i niektórzy z nas mają większe przywiązanie do ludzi, podczas gdy inni mają większe przywiązanie do zwierząt.

Lekarze zaobserwowali te same reakcje chemiczne

Jeśli spojrzymy na wszystko z naukowego punktu widzenia, należy powiedzieć, że te same hormony są uwalniane w mózgu człowieka, gdy umiera zwierzę, co wtedy, gdy umiera człowiek. W ten sposób zachodzą te same reakcje chemiczne, które następnie interpretujemy jako pewne uczucia. Wynikiem badań jest zatem to, że ten sam psycholog powinien być w stanie pomóc w odejściu zarówno człowieka, jak i psa.

Jaka jest rada ekspertów?

Zastanawiasz się, jak powinieneś się zachować w przypadku śmierci psa? Przede wszystkim nie powinieneś zmieniać swojego życia. Nadal powinieneś myśleć o swoich obowiązkach i wszystkim, co musisz zrobić. Musisz także zachować twarz. Powiedz swoim bliskim, którzy okażą żal. Ale nie mów o tym nieznajomym, na przykład kolegom z pracy.

Eksperci radzą również, aby zachować równowagę w życiu. Jak zauważa psycholog Julie Axelrod, kiedy odchodzi człowiek, ale także zwierzę domowe, równowaga człowieka zostaje zachwiana. Często brakuje mu zajęć, które wykonywał zarówno z człowiekiem, jak i psem. Oczywiste jest, że określony czas jest najgorszy, ponieważ wszystkie wspomnienia są przywoływane w tym momencie. Zwłaszcza jeśli czyjeś życie było naprawdę zorganizowane.

Ludzie myślą, że jest gdzieś w pobliżu

Znakiem, że ludzie źle radzą sobie ze stratą, jest również to, że myślą, że ich pies jest gdzieś w pobliżu. Inny pies szczeka na zewnątrz, w sąsiednim pokoju słychać hałas lub mają szczególny sen. Wszystko to sprawia, że czują, że pies nadal żyje i jest blisko nich. Jest to również problem, z którym ludzie muszą sobie radzić.

Uważaj na poczucie winy

Najgorszymi objawami są te, które wiążą się z poczuciem winy. Co przez to rozumiemy? Pies ucieka i zostaje zabity. Albo lekarz musi zakończyć jego życie. Wtedy pojawiają się wyrzuty sumienia “gdybym zrobił coś inaczej”. Tutaj radzenie sobie z odejściem psa jest bardzo problematyczne. Zgadzasz się z tym?

Scroll to Top