Po długich zimowych miesiącach to prawdziwa ulga, gdy żywe, jasnozielone liście niedźwiedziej cebuli pojawiają się na rynkach i w sklepach ekologicznych.
Zgodnie z ustną tradycją, swoją dziwną nazwę zawdzięcza temu, że była prawdziwym przysmakiem dla niedźwiedzi budzących się z zimowego snu.
Cebula niedźwiedzia to atlantycka roślina subśródziemnomorska. Preferuje chłodny i wilgotny klimat, dlatego w naszym kraju występuje głównie w podszycie naszych lasów bukowych i grabowych. Nie jest jednak rozpowszechniona w całym kraju. Występuje głównie w Transdanubii i Mekce, gdzie często pokrywa podszyt leśny jako ciągły dywan.
Należy do rodziny liliowatych i jest byliną o wysokości 25-30 cm i śnieżnobiałych kwiatach. Jej wydłużone, jasnozielone liście pojawiają się nad ziemią pod koniec marca lub na początku kwietnia. Jej białe kwiaty otwierają się w kwietniu-maju. Roślina ma charakterystyczny czosnkowy zapach i smak.
Tymianek niedźwiedzi jest stosowany w różnych formach w medycynie ludowej. Wśród jego korzystnego wpływu na organizm ludzki podkreśla się przede wszystkim jego właściwości oczyszczające krew, żołądek i jelita, ale ważne są również jego korzyści dla układu sercowo-naczyniowego. Ma również właściwości przeciwcholesterolowe i przeciwbakteryjne. Jest często zalecany na wiosenny post.
Ma prawdziwą wartość gastronomiczną. Może być stosowany na wiele sposobów: jako zielona sałatka, jako dressing w occie lub oleju, jako przyprawa do zup, gulaszów i klopsików.
Można ją jeść samą lub posiekaną. Na obszarach chronionych cebulę można zbierać tylko za pozwoleniem lub zgodą właściciela. Ważne jest, aby zbierać tylko część liści z każdej cebulki, aby cebulka mogła rosnąć i kwitnąć. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z rośliną, zbierz ją z bezpiecznego miejsca! Warto być ostrożnym! Cebulica niedźwiedzia może być łatwo pomylona przez niewtajemniczone oko z konwalią o trujących liściach.