7 powodów, dla których nie możesz schudnąć bez względu na to, co robisz! Nie mają one nic wspólnego z lenistwem czy niezdrowym jedzeniem!

Jeśli czujesz, że próbowałeś już absolutnie wszystkiego – diety, liczenia kalorii, wielogodzinnych ćwiczeń i nadal nie jesteś zadowolony z rezultatów, nie poddawaj się jeszcze.

Najbardziej prawdopodobnym powodem, dla którego tak trudno jest zrzucić te kilka kilogramów, jest coś innego niż dieta i poziom aktywności.

Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy listę możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy!

1. Zmiany hormonalne

Przez całe życie kobiety jej ciało przechodzi zmiany hormonalne, przygotowując się do okresu dojrzewania, ciąży, porodu i menopauzy. Wszystkie te procesy wpływają na metabolizm i mogą czasami powodować przyrost masy ciała. Chociaż jest to całkowicie naturalne dla kobiecego ciała, czasami może powodować niedogodności.

Co z tym zrobić?

Stopniowo zwiększaj ilość i intensywność swojej aktywności fizycznej. Ćwiczenia, które są wystarczające dla młodej kobiety, nie są wystarczające dla kobiet po 40. roku życia. Powinnaś również spróbować jak największej liczby różnych treningów: pływania, jogi, aerobiku. Zasadniczo im jesteś starsza, tym więcej aktywności fizycznej potrzebujesz.

2. Jesz za dużo owoców

Owoce są uważane za zdrową przekąskę. Należy jednak pamiętać, że niektóre owoce są wysokokaloryczne i zawierają dużo cukru, takiego jak glukoza, fruktoza i sacharoza. Spożywanie zbyt dużej ilości kalorii z owoców może być powodem, dla którego dodatkowe kilogramy nie znikają.

Co z tym zrobić?

Zmniejsz dzienne spożycie owoców, jedząc je tylko rano.

Pamiętaj, że różne owoce mają różne wartości odżywcze. Najmniej kalorii zawierają zielone jabłka, grejpfruty, granaty i ananasy.

3. Problemy zdrowotne

Przyrost masy ciała może być również spowodowany problemami związanymi z układem pokarmowym z powodu toksyn, zaparć, policystycznych jajników, które wpływają na produkcję męskich hormonów, oraz dysfunkcji tarczycy, która spowalnia produkcję hormonów.

Co z tym zrobić?

Krok 1: Zwróć uwagę na wszystko, co powoduje fizyczny dyskomfort w ciągu dnia. Skontaktuj się ze swoim ciałem i zapoznaj się z rzeczami, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo.

Krok 2: Jak najszybciej udaj się do lekarza. Specjalista delikatnie przeanalizuje objawy, określi przyczynę i zaproponuje plan leczenia.

4. Specjalista przedstawi plan leczenia i udzieli najlepszych porad.

Często lista możliwych skutków ubocznych niektórych leków jest tak długa, że wiele osób woli je całkowicie zignorować. Inni uważają, że korzyści płynące ze stosowania leków są ważniejsze niż ich możliwe skutki uboczne. Jednak leki przeciwdepresyjne, pigułki antykoncepcyjne, leki przeciwhistaminowe, leki przeciwpsychotyczne, sterydy, beta-blokery, które są przepisywane w celu leczenia niektórych dolegliwości, należy również pomyśleć o ich skutkach ubocznych.

Co z tym zrobić?

Przed rozpoczęciem leczenia należy zapoznać się z listą możliwych skutków ubocznych każdego leku. Następnie zwróć uwagę na to, jak się czujesz po zażyciu tabletek.

5.Emocjonalne przejadanie się

Pomimo faktu, że stres ma najprawdopodobniej podłoże psychologiczne, może on wpływać na wygląd bardziej niż myślisz. Emocjonalne uzależnienie od jedzenia może przybierać różne formy:

Nagradzanie ciężkiej pracy jedzeniem.
Jedzenie jako sposób na zaspokojenie potrzeb, które nie mają nic wspólnego z samym jedzeniem. Na przykład: “Czekolada to świetny afrodyzjak”.
Jedzenie jako środek antydepresyjny: pyszne jedzenie wywołuje pozytywne emocje.

Co z tym zrobić?

Krok 1: Spróbuj rozróżnić różne rodzaje głodu. Czy to żołądek potrzebuje jedzenia, czy głowa? Zwykle, jeśli chcesz czegoś za bardzo, oznacza to, że to zdecydowanie nie twój żołądek jest głodny.

Krok 2: Znajdź substytut jedzenia. Proste “nie” nie wystarczy, ponieważ prędzej czy później nie będziesz w stanie się oprzeć. Ważne jest, aby zrozumieć, czego naprawdę potrzebujesz, a jest to bycie “cool”. Idź więc na spacer, weź gorącą kąpiel, rysuj, obejrzyj film itp.

6. stres

Wiele osób uważa, że uczucie stresu może powodować zmniejszenie apetytu i prowadzić do utraty wagi. W rzeczywistości możliwe jest również odwrotne zjawisko. Kiedy organizm jest zestresowany, zaczyna produkować więcej kortyzolu, hormonu, który zwiększa apetyt. Dzieje się tak, ponieważ organizm wyczuwa, że jest zestresowany i może być w niebezpieczeństwie. W rezultacie organizm uważa, że musi oszczędzać energię, aby go chronić.

Co z tym zrobić?

Krok 1: Znajdź metodę relaksacji i relaksuj się w ten sposób każdego dnia.

Krok 2: Skonsultuj się ze specjalistą. Może się okazać, że prawdziwe przyczyny stresu nie są oczywiste i wykwalifikowany psycholog może Ci pomóc.

7. Psycholog może być w stanie pomóc Ci znaleźć psychologa, który Ci pomoże

Wiele badań sugeruje, że istnieje związek między przyrostem masy ciała a brakiem snu. Według badań przeprowadzonych przez amerykańską klinikę Mayo, osoby, które śpią mniej niż 6 godzin dziennie, przybierają na wadze ponad 11 kilogramów rocznie!

Co z tym zrobić?

Krok 1: Zmień swoje priorytety. Można bezpiecznie założyć, że znajdziesz dodatkową godzinę snu, jeśli spędzisz mniej czasu online lub oglądając telewizję.

Scroll to Top